PSYCHOLOGIE
psychické poruchy - studium psychologie - obsahy knížek - psychologické testy - online psychologické programy

   

 
 
   

Online psychologické programy proti stresu, úzkosti a depresi


Vyzkoušejte unikátní psychologické programy Žlutá sova, které vám pomůžou zbavit se problémů – stresu, nervozity, prázdnoty a deprese.

Každý program obsahuje:

 • postupy, díky kterým máte možnost poznat svou pravou osobnost
 • užitečné informace
 • testy a kvízy s automatickým vyhodnocením
 • úkoly a shrnutí na váš e-mail
 • autosugestivní a relaxační nahrávky, které si stáhnete a budete si je pak přehrávat; zůstanou vám napořád a budou vám tak pomáhat i po ukončení práce s programem

 • To nejcennější na programech Žlutá sova je, že jsou interaktivní - pracujete s nimi a sami je tak dotváříte. Jste aktivní, programy vás nutí přemýšlet a nabízejí vám možnosti, jak zlepšit svůj život.

  Programy Žlutá sova jsou:

 • plně online - můžete se jim věnovat z pohodlí domova a kdykoli se vám to hodí
 • srozumitelně napsané – nepotřebujete žádné znalosti z psychologie
 • interaktivní – donutí vás k akci
 • důvěrné a anonymní – v programu máte vlastní prostor chráněný heslem
 •  

  Reference – z ohlasů těch, kteří program(y) absolvovali:

  Chci mockrát poděkovat za opravdu vynikající nápad.

  Moc děkuji za váš program, pomohl mi více, než jsem si myslela, jsem ráda, že něco takového existuje :)

  Děkuji moc za Vaši práci a pomoc a motivaci a popostrčení a podporu a......

  Jsem velmi spokojena s vasimi kurzy, tento je jiz druhy. Ten prvni mi vylozene pomohl (deprese), tento zas o kus dal posunul na ceste zivotem. Diky!

  Víte, na docházení do ordinace jsem neměla ani čas ani peníze.... váš program mě, myslím, zachránil. Děkuji moc.

  dakujem velmi pekne, velmi som si to uzila a myslim, ze to bolo uzitocne, budem sa k tomu aj vracat.. ;)

  Žlutá sova je bezva nápad. Dík za inspiraci.

  Děkuji, že jste a pomáháte !!!

  Doporučila jsem program minimálně pěti lidem. Jsem přesvědčena o slušné úrovni a hlavně efektu který má a měl program na mne.

  Děkuji za Vaši práci a pomoc. Z programů ŽS budu čerpat už pořád.

   

  Psychologické programy Žlutá sova můžou pomoci i vám – najdete je na www.velka.zlutasova.cz


  Online psychologická poradna
   

  Online poradny zde na psychowebu fungovaly déle než 4 roky a za tu dobu jsem zodpověděla skoro 1800 dotazů.

  Všechno hezké ale musí jednou skončit:)

  Poradny jsou nyní uzavřené (důvod jednoduchý - čas). Ale můžeme se nadále ve virtuálním prostoru potkávat, vypisuji online otevřené dveře.

  V zodpovězených otázkách možná najdete i odpověď na to, co trápí Vás - určitě na ně mrkněte!

  PhDr. Michaela Peterková
  Diskuze k článku Online psychologické programy proti stresu, úzkosti a depresi


  Strana 2 z 106
  Zobrazit položek na stránce
  Stránky: První Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Další Poslední

  dospělý syn lže

  Vandík 24.říjen 2014 17:29:14
  Dobrý den, mám syna - 24 let( jedináček) . Bydlí sám v obecním bytě, má dceru s bývalou partnerkou. Od puberty s ním byly problémy, chodil za školu, kterou nedodělal, do práce nechodí a ustavičně lže. Je z rozvedeného manželství, nový partner se k nám nastěhoval, když mu byly 4 roky, prakticky ho se mnou vychovával. Nyní už je třetím rokem bez práce, vždy mně přesvědčí svou lží, abych mu znovu a znovu uvěřila, že to vše bude jinak a není. Finančně ho táhnu bez vědomí manžela, platím nájem, inkaso, alimenty, obživu..Myslím, že syn také jede v nějakých drogách, vše nové co měl, prodal. Samozřejmě mi to nepřizná, ale má výkyvy nálad a velkou spotřebu peněz. Myslím, že jeho problémem je samota. Těžce nesl, když se jeho bývalá i s dcerou odstěhovala. Někdy bývá až paranoidní, nemá žádný cíl ani koníček. Vím, že dělám chybu, že ho dotuji, ale bojím se, že o byt přijde a skončí na ulici. Také si nabral nějaké půjčky, které jsem doplatila, aby neměl exekuci - tvrdí, že peníze poskytl přítelkyni, s kterou už taky není. Žádná známost mu nevydrží, je žárlivý, ale i lítostivý. Tento stav trvá už dlouho a vůbec se to nelepší, ba naopak. Už nevím, co mám dělat, manželovi se svěřit nemohu, jen bychom se hádali, protože by mi předhazoval, jak jeho děti z prvního manželství jsou dokonalé a můj syn - troska. Prosím, poraďte..
  Reagovat

  re. dospělý syn lže

  Admin PhDr. Michaela Peterková 4.listopad 2014 14:20:32
  Babo, raď... Bohužel rada, která by to celé řešila, mě nenapadá (asi (ještě) nejsem baba).
  Váš syn má nejspíš nějak citlivě nastavenou osobnost - to vyplývá z toho, že jeho problémy jsou dlouhodobé a patrně vycházejí z jeho povahy. Na druhou stranu by mohl relativně normálně fungovat, kdyby ovšem chtěl. A on k tomu nemá až tak důvod - přemáhat a snažit se, když ví, že to za něj máma vyřeší.
  Řekla bych, že kritický moment je ten, že se nechete svěřit svému partnerovi. Aby nesrovnával jeho děti s Vaším synem. Jenže ať se na dívám jakkoli - kdo jiný by Vám měl být v takové situaci oporou, než právě partner? Zkuste tohle přehodnotit. Jestli bude srovnávat, ať si srovnává, klidně uznejte, že je pro Vás taky zklamáním, jak Váš syn funguje, že má pravdu. Tím se utnou neplodné diskuse a bude se moct pracovat na řešení. To by asi mělo spočívat v pomalém odnímání podpory syna - najednou, to by asi nebylo dobré, ale připravit ho na to, že všechno za něj už platit nebudete, ale že když si najde aspoň brigádu, budete mu pomáhat. V komunikaci se synem se snažte vyzdvihnout jakoukoli snahu, kterou u něj uvidíte. Asi mu často říkáte, co dělat nemá, ale vůči tomu už je nejspíš hluchý.
  Možnosti jsou, nejsou úplně zadarmo, jak už to bývá, ale existují.
  Přeji Vám pevné nervy a hlavně hodně odvahy!
  Michaela Peterková

  Zajímavé odkazy:
  www.psychotesty.psyx.cz - Nejlepší online PSYCHOTESTY: test typů osobnosti, EQ test, test duševních poruch

  www.velka.zlutasova.cz - Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM

  Reagovat

  práce od které se mi odvíjí vše...

  Tereza 20.říjen 2014 18:20:47
  Dobrý den,
  úvodem chci říci že se již téměř rok pokoušíme s partnerem o miminko.Bohužel mi nastali potíže v práci,zaměstnavatel má velmi těžké problémy s alkoholem a tudíž je také velmi nervní.Každou chvíli je vzteklý a na všechny zaměstnance nasazuje velmi vulgárně,urážlivě,ponižuje a pohrdá...Pracuji v květinářství.Rozhodla jsem se že tu nadále nechci setrvávat a změním práci.Rozeslala jsem několik životopisů a na několik z nich jsem také dostala odpověď.Byla jsem na pohovorech a jeden z nich mne velmi zaujal.Poté co jsem ve stávající práci reagovala na nabídku zaměstnavatele že můžu odejít klidně hned,začal dělat potíže a vyhrožovat výpovědní lhůtou na kterou má samozřejmě nárok.Také pozdržením zápočtového listu a paragrafem pokud učiním jinak než bude on sám chtít.Pokusím se v snad novém zaměstnání domluvit zda by na mě počkali.Začínám mít z té situace ale deprese.Bojím se že se to nakonec zvrtne a dřív než za dva měsíce se ze stávající práce nedostanu,že na mě v novém zaměstnání nepočkají...a co když otěhotním?Budu mít nucenou mateřskou dovolenou na čtyři roky za málo peněz.To bych nerada.Přesto se s partnerem miminka ne,můžeme dočkat a nechceme se na čas přestat snažit.Jak se mám s touto situací vyrovnávat?Je mi velmi těžko z toho co se kolem mě děje...za jakkékoliv vřelé slovo,radu...cokoliv,předem velice děkuji,

  Tereza
  Reagovat

  re. práce od které se mi odvíjí vše...

  Admin PhDr. Michaela Peterková 4.listopad 2014 11:59:44
  Terezo,
  jste šikovná, že jste se rozhodla z práce odejít a dokonce si rychle zvládla najít novou. Máte teď jen pocit, že je toho na Vás moc.
  Rozdělme si ty věci, které řešíte:
  1) Stávající zaměstnavatel: Nemocný, nesnášenlivý muž, který nesnese, když se někdo druhý zařídí po svém. Myslím , že s tímto jeho chováním byste možná měla šanci odejít i dřív - ale to byste se musela zeptat nějakého právníka. Bezpečná varianta je dát výpověď a přečkat výpovědní lhůtu.
  2) Nové zaměstnanání - problém je v tom, zda na Vás počkají, nebo ne. Můžete udělat to, že jim situaci vysvětlíte. Když to pochopí, je to ok, když ne, najdete si něco jiného.
  3) Nucená mateřská. A je to fakt problém? Nejde si říct No a co? Když jsem měla děti já, tak si vybrat vůbec nešlo a taky jsme to přežili:)
  4) Pokoušet se o dítě dál nebo si dát pauzu. Udělala bych to jako Vy - poud cítíte, že má pro Vás děťátko a rodina prioritu, tak to přece nebudete přizpůsobovat nějakému opilci.
  Nebojte, nejste přece v žádném průšvihu - jen v dočasně napínavé situaci. I kdyby došlo ke shodě těch méně výhodných variant, pořád se neděje nic, co by Vás mělo jakkoli ohrozit. Myslím, že Vám stačí překonat tu výpovědní lhůtu a bude zase všechno dobré.
  Hodně štěstí a odvahy!
  Michaela Peterková

  Zajímavé odkazy:
  www.psychotesty.psyx.cz - Nejlepší online PSYCHOTESTY: test typů osobnosti, EQ test, test duševních poruch

  www.velka.zlutasova.cz - Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM

  Reagovat

  Odtažitost partnera

  Ema 13.říjen 2014 09:50:15
  Dobrý den paní doktorko,
  navazuji na předešlý vzkaz ohledně potíží ve vztahu. Snažila jsem se partnerovi vysvětlit, co mi chybí a zjisit, zda má nějaký důvod k odtažitosti. Odpověděl, že je vše v pořádku a nevšiml si, že by se něco změnilo. Nicméně za 2 dny za mnou přišel s tím, že už to počáteční nadšení nějak vyprchalo a že se k sobě asi moc nehodíme. Prý to nějak drhne, on od toho rozhovoru o všem přemýšlel a cítí se teď se mnou nervózně a potřebuje si vše srovnat v hlavě. Když jsem se ptala na kon krétní věci, ketré mu vadí, všechno mi přišlo dost povrchní na to, abychom zahodili 3 opravdu hezké měsíce. Podle něj jsem např. příliš citlivá, že přesto, že jsme spolu 3 měsíce ani spolu nebydlíme (což mi nepřijde zas tak zvláštní, navíc v prosinci jsme se chtěli sestěhovat), máme odlišný jídeníček apod. Já si osobně myslím, že aby vztah fungoval, musí být trochu snaha z obou stran, ale on má pocit, že když to vše nejde bez nějaký výkyvů je něco špatně a nesedíme si. Dali jsme si pár dnů na to, aby jsme si vše nechali projít hlavou, ale já se akorát trápím a nevím v čem jsem udělala chybu. Snažila jsem se být dostatečně empatická, ve všem ho podporovala a zajímala se o něj, ale asi tyto hodnoty dnes už nejsou důležité. Můžete mi prosím napsat, jak se na celou situaci díváte a jak dál? Děkuji.
  Reagovat

  re. Odtažitost partnera

  Admin PhDr. Michaela Peterková 14.říjen 2014 13:57:36
  Emo,
  je výborné, že jste příteli řekla, co Vám jde hlavou.
  Z toho, co jste psala v minulém dotazu i teď mně připadá, že o vztah s Vámi ztratil zájem. Může to být samozřejmě omyl, protože to posuzuji na dálku a bez toho, že bych s Vámi oběma mluvila. Ale vypadá to dost typicky - po období zamilovanosti z člověka spadnou ty růžové brýle (což je přirozené) a stane se, že když uvidí sebe, partnera a vztah "civilním" pohledem, přestane mu toi připadat tak krásné.
  Jakou jste udělala chybu? Já myslím, že žádnou. Na partnera jste netlačila, neděláte předčasné závěry, umíte mu sdělit své potřeby - vypadáte jako šikovná a rozumná mladá žena. V sobě to nehledejte.
  Když jste si dali čas, tak ho nechte proběhnout a uvidíte, s čím (a jestli vůbec) partner přijde. Jestli to bude konec, hlavně se z toho snažte brzo oklepat - většina vztahů nedopadne, vždycky to chvilku bolí, ale čas to vyléčí a člověk má zase sílu normálně fungovat a s důvěrou (ta je fakt důležitá) se vrhnout do dalšího šíleného podniku jménem partnerství (osobně dobře vím, o čem mluvím).
  Tak se držte a hodně štěstí!
  Michaela Peterková

  Zajímavé odkazy:
  www.psychonet.cz - Test duševního zdraví (neurózy, deprese, stres)

  www.velka.zlutasova.cz - Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM

  Reagovat

  Odtažitost partnera

  Ema 7.říjen 2014 14:36:49
  Dobrý den paní doktorko,

  chtěla bych se s Vámi o něčem poradit. Po nějaké době, co jsem byla sama jsem cca před 3 měsíci začala chodit se svým současným přítelem. Můžu říct, že jsem konečně potkala někoho, kdo mi psychicky i fyzicky vyhovuje. Ze začátku o mně projevoval dost zájem psal zamilované sms, byl milý a pozorný. Byl několik měsíců po rozchodu a původně hledal jen kamarádku, ale přerostlo to v něco víc (ale já jsem ho rozhodně neuháněla, právě naopak, držela jsem si trochu odstup). Začal mluvit o společném bydlení a všechno bylo fajn, v podstatě celé září jsme se denně vídali a trávili spolu i některé víkendy, známe už i naše rodiny. Postupně jsem se na něj citově navázala. V poslední době mám ale pocit jakoby si začal udržovat nějaký odstup. Není nepříjemný, ale nepíše už takové sms jako na začátku a nevymýšlí společný program. Tento týden byl 2-krát venku s kamarády, což jsem chápala i tolerovala, ale když jsem pak na druhý den k němu přišla, v podsatě celou dobu prospal a moc si mě nevšímal. Co mě taky trápí je, že mě jen tak od sebe neobejme nebo nedá pusu, já jsem takový tulící typ (on mi říkal, že taky), ale tyto věci mi v posledních dnech dost chybí. Nemívá špatnou náladu, je pořád veselý, ale takové ty projevy něžnosti a péče mi přijdou potřebné.
  Protože jsem zažila v minulém vztahu sklamání moc se bojím, že se něco děje a že už o mně vlastně nemá zájem. Pořád na to musím myslet, nic jsem mu zatím neřekla, nehci aby to výčitky a hádky ještě zhoršili. Rozhodla jsem se trochu si udržet odstup a nechat iniciativu spíš na něm, ale vlastně pořád jen čekám, jestli se ozve a uvidíme se. V minulém vztahu mě naopak partner zahrnoval až moc velkou láskou a porozností a o to víc mi to teď asi chybí. Nevím, jestli vše zbytečně řeším nebo je opravdu něco v nepořádku, jak to poznat a jak se k němu chovat. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
  Reagovat

  syn

  Zdenka 22.září 2014 10:56:53
  Dobrý den, mému synovi je 18 let a problém je v tom, že s námi vůbec nekomunikuje. Jak přijde ze školy, pozdraví nás, zavře se v pokoji, tam sedí u PC a pouští si nahlas hudbu. Pokud ho požádám o pomoc, je vzteklý, že musí něco dělat. O víkendu by chtěl prospat celý den, což ale já mu neumožňuji protože chci aby si taky dopoledne uklidil pokoj a pomohl mně s vařením. Samozřejmě je tedy u nás každý víkend scéna protože nechce vstávat. Ke společnému obědu si bere mobil a odepisuje kamarádům, když ho požádám o to, aby přestal, začne do sebe rychle házet jídlo a utrhne se, proč mně to vadí. Mám pocit že jsem pro něho jen kasička na peníze, pořád jich má nedostatek i když mu posílám 1000,-Kč na účet a něco si i vydělal na brigádě. Už se mu i bojím zatelefonovat, protože se na mě vždy utrhne co zase po něm chci. Stále má špatnou náladu, je navztekaný, protivný a znuděný, zájmy nemá žádné, jen se fláká po venku s kamarády. Mám jediného syna a velmi mě to trápí ale začínám mít pocit, že kdyby se osamostatnil bylo bylo by to pro zbytek rodiny vysvobození. Prosím poraďte jak k synovi přistupovat, jsem bezradná. Děkuji za odpověď
  Reagovat

  re. syn

  Admin PhDr. Michaela Peterková 25.září 2014 13:27:23
  Zdenko,
  to Vám nezávidím a máte asi pravdu, že kdyby si šel po svém, bylo by to vás ostatní úlevné. Možná Vám v tomhle pomůže VŠ, pokud na ni syn půjde.
  Určitě je šance, že tohle syna "přejde" a za pár let se bude chovat normálně. Nicméně zkuste následující postupy, které Vám se kopíruju z odpovědi pro p. Kláru, která řeší velmi podobnou věc se svým dvanáctiletým synem:

  Ale myslím, že z té situace lze najít cestu ven. V první řadě - už toho spoustu víte. Víte, co v komunikaci se synem nefunguje. Dejte si ty věci na papír a zkuste k nim najít alternativy nebo způsob, jak je dělat malinko jinak.
  Za další - určitě taky víte, že občas něco funguje. Někdy ty věci mezi vámi dvěma byť jen na chviličku zafungují - pečlivě zapátrejte po těchto momentech. Kdy to fungovalo? Kdy se syn nenaštval? Kdy jste si rozuměli? Sepište si je a k nim si poznamenejte, co v těchto situacích bylo jinak (na rozdíl od těch konfliktních).
  Synovi řekněte, že Vám na něm záleží, že ho máte ráda, a že když mu něco říkáte, je to proto, že chcete, aby byl v pohodě a spokojený. On bude sice vrčet, ale zapamatuje si to.
  A nakonec, jestli Vám na to zbydou síly, snažte se vžít do jeho situace - mrkněte na svět, sebe, Vaši novou rodinu jeho očima. Co uvidíte? Jak se budete cítit? Co budete chtít? Po čem budete toužit?
  Věřím, že když najdete ty chvíle, kdy vám to funguje, omezíte tu nefunkční komunikaci a zapojíte synův pohled, tak je velká šance, že kus těch problémů přeměníte na normální život.
  Nemůžete počítat s tím, že Vám syn pomůže - to člověk v tomto věku neudělá. Takže je to hlavně na Vás.

  Tak ať se něco ujme. Držte se!
  Michaela Peterková

  Zajímavé odkazy:
  www.psychotesty.psyx.cz - Nejlepší online PSYCHOTESTY: test typů osobnosti, EQ test, test duševních poruch

  www.velka.zlutasova.cz - Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM

  Reagovat

  halucinace

  katka 19.září 2014 22:11:40
  Dobry den chtela bych se zptat,mam problem z mojim manzelem.
  Manzel byl drogove zavisly 10 let bral pervitin nitrozilne.
  Pred pul rokem s tim prestal ,protoze se mu muselo neco stat v hlave od toho posledniho vpichu jako by se zblaznil ,porad ma sluchove halucinace ,cely den neco slysi nemuze spat ma z toho depresi je agresivni a nezvlada normalni veci ,ani z nikym nemluvi.
  Cetla jsem ze se jedna o toxickou psychozu ale nijak to neodezniva . Prosim poradte ....uz to vubec neni ten stejny clovek .dekuji za odpoved.
  Reagovat

  re. halucinace

  Admin PhDr. Michaela Peterková 23.září 2014 09:58:38
  Katko,
  já se v drogové problematice moc nevyznám, tak se prosím raději obraťte na skutečné odborníky:) - myslím, že dobrou informaci dostanete na www.drogovaporadna.cz/
  Za sebe Vám aspoň posílám podporu, držte se a ať se manželovi brzo uleví!
  Michaela Peterková

  Zajímavé odkazy:
  www.psychonet.cz - Test duševního zdraví (neurózy, deprese, stres)

  www.velka.zlutasova.cz - Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM


  Reagovat

  12 lety syn

  Renata 12.srpen 2014 17:14:59
  Dobry den, mam problem se svym 12letym synem. Myslin, ze jsme spolu meli hezky vztah.. V jeho 8 letech jsem zacala mimomanzelsky pomer a odesla jsem od jeho otce s tim, ze bude stridava pece. Jeho otec to samozrejme neubedl a zacal me neustale ocernovat a vykladat synovi, jaka jsem mrcha vypocitava, ze jsem jim zkazila zivot, ze jsem je podvadela atd.. Muj.novy vztah nevydrzel, ale nasla jsem si noveho pritele.. ze zacatku se s mym synem meli docela radi, ale syn zacal hodne zarlit. Mel pocit, ze davam prednost priteli pred nim. Mezi tim ho jeho otec zacal pretahovat na svoji stranu a hodne ho rozmazlovat. Vse mu koupil a vse dovolil. Syn byl vzdy dost rozmazleny a zvykly diskutovat. Ale najednou nic nemusi a muze vse.. Syn nejprve k otcu chodit nechtel, ale ja mu vysvetlovala, ze musi, ze je stridava pece. A asi to brak, ze ho od sebe odhanim.. Takto jsme zili cca jeden rok. S pritelem jsme postavili baracek a syn se tam odmitl nastehovat s tim, ze bude bydlet u otce. Ten ho v tom samizrejme podporoval. Rekl, ze ho k cizim lidem posilat nebude. Me to doslova polozilo a skoncila jsem na antidepresivech.. Mela jsem do toho stres spojeny s rozvodem atd.. Hlavne jsem to opravdu necekala. Od te doby jsem se lecila leky, ale deprese se mnou.zustava doted.. jsou to jiz dva roky. Dyn me prestal uplne poslouchat a respektovat. Ja jsem v zari.lonskeho roku otehotnela a koncem dubna privedla na svet dvojcatka. Je to asi dalsi rana pro meho syna, se kterou se musi vyrovnat. Jeho.otec mu opet vtloukal do hlavy reci jako ze jsem si poridila novy parchanty a on ze iz bude navdruhy koleji. Ze ho nemam rada a odsunula jsem ho, ze o neho nestojim.. Syn je ted se mnou na prazdninach u mych rodicu skoro cele dva mesice. Chova se ale nesnesitelne. Stale se hadame i nekolikrat denne. Je stale na pocitaci ( vkadtbe u cele dny u otce) Za ty dva roky pribral asi 25kg a je uz hodne obezni.Je pidrazdeny, zly, nestastny, stale se s nekym hada, ma picit, ze ho nikdo nema rad, ze mu nikdo nerozumi. Ja uz hsem z toho.opet na dne a bevim si s nim rady. O miminka se musim hodne starat a jsou dost uplakana a zaberou hodne cadu. I kdyz mamka pomaha. Snazim se venovat i synovi, ale neni moc prostor. Ale jehi stejne nic nevavi, u vseho krome pocitace he podrazdeny. Ma tady dve kamaradky, ale i s nima se stale hada. Pritel se sice.snazi, ale je videt, ze syna taje obcas nemusi. Kvuli tomu, jak se chova.. Syn se nechce ani sprchovat, cistit si zuby, odnaset po sobe nadobi atd.. Zadne povinnosti nema. Kdyz mu neco reknu, tak rekne, ze zavola k tatovi a jede k nemu. Vubec nevim, jak mam celou situaci resit.. K psychologovi ho nedostanu.. A jeho otec vidi.stejne problem jen ve me.. Syna vychovava dost k nadrazenosti. Syn se ke me chova s neuctou stejne jako jeho otec. Muzete mi prosim poradit, jak situaci resit? Hrozne me to vycerpava a dostava do depresi. Vse beru jako sve velke selhani a citim se hrozne bezmocne.. mockrat dekuji. Renata
  Reagovat

  re. 12 lety syn

  Admin PhDr. Michaela Peterková 23.září 2014 09:53:12
  Renato,
  úplně chápu, že jste z toho všeho na nervy a že si asi připadáte jako mezi mlýnskými kameny. Do toho náročná péče o dvě miminka...
  Ale myslím, že z té situace lze najít cestu ven. V první řadě - už toho spoustu víte. Víte, co v komunikaci se synem nefunguje. Dejte si ty věci na papír a zkuste k nim najít alternativy nebo způsob, jak je dělat malinko jinak.
  Za další - určitě taky víte, že občas něco funguje. Někdy ty věci mezi vámi dvěma byť jen na chviličku zafungují - pečlivě zapátrejte po těchto momentech. Kdy to fungovalo? Kdy se syn nenaštval? Kdy jste si rozuměli? Sepište si je a k nim si poznamenejte, co v těchto situacích bylo jinak (na rozdíl od těch konfliktních).
  Synovi řekněte, že Vám na něm záleží, že ho máte ráda, a že když mu něco říkáte, je to proto, že chcete, aby byl v pohodě a spokojený. On bude sice vrčet, ale zapamatuje si to.
  A nakonec, jestli Vám na to zbydou síly, snažte se vžít do jeho situace - mrkněte na svět, sebe, Vaši novou rodinu jeho očima. Co uvidíte? Jak se budete cítit? Co budete chtít? Po čem budete toužit?
  Věřím, že když najdete ty chvíle, kdy vám to funguje, omezíte tu nefunkční komunikaci a zapojíte synův pohled, tak je velká šance, že kus těch problémů přeměníte na normální život.
  Nemůžete počítat s tím, že Vám syn pomůže - to člověk v tomto věku neudělá. Takže je to hlavně na Vás. Hodně štěstí!
  Michaela Peterková

  Zajímavé odkazy:
  www.test-barev.psyx.cz - Test osobnosti podle barev

  www.psychonet.cz - INTELIGENTNÍ testy zdraví a osobnosti

  Reagovat

  Strach

  Leona 4.červenec 2014 09:05:34
  Dobrý den,
  mám dotaz ohledně mé dvacetileté dcery.Poslední asi dva měsíce dostala strach,když má vyplnit nějaký formulář nebo něco podepsat,že tam napíše něco špatně nebo,že se podepíše nějakým jiným jménem a bude z toho mít problém.Nikdy nic špatně nevypsala ani nepodepsala,takže vůbec nechápu,proč ji tento stav přepadl.Nepomůže ani,když jdu s ní a všechno před ní zkontroluji a řeknu jí,že to má opravdu všechno správně.Dám příklad,kdy jsme včera jely spolu do Olomouce podepsat ubytovací smlouvu na koleji,několikrát jsem to já i ona zkontrolovaly a stejně se mě neustále celé odpoledne ptala,jestli tam bylo všechno správně.Doma to potom pokračovalo,až mi řekla,že já špatně vidím,že jsem to neviděla a že tam má určitě něco špatně a potom snad tři hodiny brečela až než usnula.Takto to vypadá pokaždé,jenom ta situace je samozřejmě jiná,stalo se to už kvůli podpisu na poště,omluvence do školy,dopis,který posílala do školy apod.Nevím si s tím rady,je to nějaká psychická nemoc nebo jak jí mám pomoci?Moc děkuji předem za odpověď.S pozdravem Leona
  Reagovat

  Re Strach - dcera

  Admin PhDr. Michaela Peterková 5.srpen 2014 19:35:00
  Leono,
  Vaše dcera zřejmě trpí fobií nebo počáteční obsedantně-kompulzivní poruchou. Obojí jsou to úzkostné poruchy, z hlediska psychiatrie relativně nezávažné stavy, ale umějí člověka hodně obtěžovat.
  Je možné, že to přejde, jak to přišlo. Kdyby to ale mělo přetrvávat, chtělo by to psychoterapii, nejlépe asi kognitivně-behaviorální terapii.
  Tyto problémy obvykle přicházejí, když je člověk vystaven dlouhodobému stresu, změnám apod. Když bude mít dcera pohodové prázdniny, mohlo by se jí ulevit. Pokud máte zájem o hlubší vhled do problematiky, jsou výborné knížky od autora jménem Ján Praško (o fobiích a obsesích).

  Mějte se hezky!
  Michaela Peterková

  Zajímavé odkazy:
  www.test-barev.psyx.cz - Test osobnosti podle barev

  www.psychonet.cz - INTELIGENTNÍ testy zdraví a osobnosti

  Reagovat

  Autonehoda a řízení automobilu

  Hana 2.červenec 2014 20:27:20
  Dobrý den paní doktorko,
  dovoluji se na Vás prosím obrátit s mojí prosbou o pomoc.
  V lednu tohoto roku jsem měla vážnou autonehodu, ne vlastním zaviněním jsem byla "poslána" řidičem za mnou ven ze silnice a to přímo do stromu. Jen podotýkám, že řidič za mnou ujel...
  Byl to velmi silný náraz, auto skončilo jako totální havárie na odpis a já byla RZS převezena na traumatologii do nemocnice, kde jsem ještě ten den skončila na operaci se zlomenou páteří (TH11). Zlomený obratel mi drží šrouby, po pobytu v nemocnici následoval téměř 4-měsíční pobyt doma ve fixačním korzetu.
  Naštěstí, i přesto, jak to vypadalo, to snad dobře dopadlo a já chodím "po svých"...
  Začínám ale řešit problém s navrácením se jako řidič do auta.
  Mám velký strach z řízení a ještě větší strach z nárazu a začínám tušit, že to nejspíš sama "nerozjezdím".
  Řídila jsem do té doby 20let bez nehody a teď bych nechtěla řidičský průkaz jen tak zahodit.
  Myslíte prosím, že tento stav může ještě přejít (od nehody je to již půl roku) nebo se mám obrátit někam o pomoc?
  Děkuji za Váš čas a ochotu a přeji Vám pěkný den!
  Reagovat

  re. Autonehoda a řízení automobilu

  Admin PhDr. Michaela Peterková 3.červenec 2014 14:18:29
  Hanko,
  může to přejít, těch šest měsíců není zas tak moc - na druhou stranu se ten strach může také fixovat. Myslím, že s tímhle by Vám nejlépe pomohly postupy kognitivně-behaviorání terapie - mrkněze kdyžtak na knížku o fobiích a úzkosti, kterou napsal Ján Praško. Radila bych Vám to postupně rozjezdit - začít tím, že si jen na dvě tři minuty sednete do auta na místo řidiče. Opakujte denně. Jakmile Vám to přestane být nepříjemné(cca po týdnu), udělejte malý (ale opravdu malý) pokrok - sedněte a nastartujte, vydržte dvě minuty. Pak popojeďte pár metrů, třeba k bráně a zpět. Atd. Tyhle postupy většinou velmi dobře fungují. Spojují se s prací na myšlení - musíte najít a opravit své případně přehnané názory např. na nebezpečnost jiných řidičů, podívat se na celou nehodu spíš optikou "no ještě že to dopadlo takhle" než tak, že to byl velký průšvih (což se asi blíží realitě víc a chápu, že Vás to takhle poznamenalo, ale z hlediska dalšího života je užitečnější to trochu bagatelizovat).
  Kdyby Vám nepomohla tato svépomoc, vyhledejte někoho přes KBT. Určitě to bude dobré - je to věc odhodlání a času.
  Hodně štěstí!
  Michaela Peterková

  Zajímavé odkazy:
  www.psychotesty.psyx.cz - Nejlepší online PSYCHOTESTY: test typů osobnosti, EQ test, test duševních poruch

  www.velka.zlutasova.cz - Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM

  Reagovat

  Zlomené srdce

  Katka 1.červenec 2014 23:52:50
  Dobrý den, obracím se na Vás, protože si už nevím rady. Je mi 21 let a jestě nikdy jsem neměla kluka. Ne že by mě doteď nikdo nechcel, ale nikdo se mi nezalíbil tak, abych s ním chtěla chodit. Až do minulého láta, kdy jsem potkala kluka, ktrý se mi opravdu zalíbil. A zdálo ze, že se líbím i já jemu. Byl to první kluk, ktrerý mě políbil, držel mě za ruku když jsme šli po ulici, psal mi smsky a tak. Všechno se zdálo být fajn, až dokud jsem se nezeptala na vztah. Řekl mi, že on vztah nechce, protože je moc zklamaný ze svého předešlého vztahu. Bylo to po mě dost matoucí, protože mi to řekl až na pátém rande, a to až když jsem se zptala sama. Kdybych se nezptala, nevím jak by to dopadlo. Poté, mi ještě řekl, že umí jít do vztahu jedině až se s holkou vyspí a taky, že vztah žádný, ale chtěl by s nějakou jedn spávat... každá normálná holka by se zebrala a odešla, ale já ne, když to byl prvný kluk, ktrý se mi opravdu líbil a chtěla jsem ho doslova za každou cenu. Nevyspala jsem se s ním hned, i když on moc chtěl. Poté jsem byly ještě jednou spolu venku a zase mě líbal a držel za ruku a tak. Dost mě to mátlo, pořád mi to dávalo naději, že by mě hádam mohl chtít i na něco víc. Jenže to se nestalo. Pořád mi psal, ale nechtěl s ese mnou vidět, pokud nebude sex. Postupem času, když sice vědel, že bych do toho šla, ale ne HNED ale chtěla jsem aby sme spolu byli víc vonku, se z něho stal jiný člověk. Často mi psal hlouposti a taky se s ním normálně nedalo bavit. Když jsem mu řekla, že mám nějaký problém, otočil to proti mě. Byl stále víc a víc protivný a vysvětloval mi to tak, že on je proste takový, chová se tak k lidem běžně. Ale nakonec stejně došlo k tomu, že jsem se s ním vyspala. Chtěla jsem to aspoň zkusit, jaké to je. A poté mi víc krát psal, jestli k nemu přijedu, ale jáj sem nešla. Většinou mi volal tak kolem deset večer, jen tak z ničeho nic, i když jsem měla druhý den školu... A vše to vyvrcholilo jednoho večera v prosinci, kdy mi psal, ať zase přijedu k němu. Chtěla jsem se učit na zkoušku, tak jsem řekla ne, dneska jsem unavená, ještě něco mám pojďme zejtra. Ale ona naléhal ať jednu hned. Na další den sa netchtěl domluvit. Ale já nepovolila a tak mě poslal doprdele, že jsme zkončili. Zase zdruzanil, že on žádný vztah nechce, jenom sex, nic víc. Hrozné bylo taky to, že jáj sem chtěla jít ven na další den, ale on ne a to měl volno celý den. A o tři dni, co se stalo tohle, už byl ve vztahu s jinou. Když jsem se no na to pak ptala, řekl mi, že s ním je porotže ji má rád víc než většinu holek a je už dlouho sám. Taky řekl, že mě měl rád jen jako kámošku a nic víc. Jenže takhle se člověk ke svýk kamarádkam nechová. Kamarátky přece nelíbaté a neurážíte je, nemám pravdu? Úplne mě to zlomilo. První kluk, o kterého jsem opravdu stála, a skončí se to takhle. Všechny ty noci které jsem proplakala snad ani nesečtu. Od té doby není dne, abych na to nemyslela. Nejhoší je, že pořád na facebooku vidím, ja strašne se miluje so svojí holkou, fotky, psaníčka a tak dále. Jakoby se z něho stal úplně jiný člověk, nekdo, kým při mně být nechtěl. Nedokážu se zbavit pocit, že si tu holko vybral patrně pro to, že se s ním snad hned vyspala... a to bylo před šesti měsíci. Trápím se takhle už pul roku a nevím co s tím, nevím jak se vyspořádat s něčím takovým. Nemám žádné jiné zkušenosti s klukama, nic. A co je nejhorší, někde hluboko v sobě mám pořád takový pocit, že není nadobro pryč. Že se ješťě vrátí nebo tak něco. A moc dobře vím, že je to šílení. Není žádná možnost, že by se vrátil, i když bych si to moc přála. Ale pořád to cítím, a nevím, co s tím. Nevím, ja se s tím vyrovnat... a trvá to už dlouhou dobu, vím, že potřebuji odbornou pomoc. Vám píšu, aby si to tak trochu „nacvičila“ prvně přes mail, protože tohlo opravdu moc bolí a nedokážu o tom mluvit bez toho abych se rozbrečela. Vím, že jsem byla hloupá a naivní, ale tak stalo se. A teď je čas napravit škody. Jenže já už nevím jak. Stále to moc bolí.
  Omlouvám se, že je to tak dlouhé, nešlo mi to popsat stručněji. Přesto ale doufám, že mi budete vědět poradit.

  Reagovat

  re. Zlomené srdce

  Admin PhDr. Michaela Peterková 3.červenec 2014 14:07:27
  Katko,
  zklamání, které zažíváte, zná většina lidí, to je prostě život. Akorát je potřeba se z toho oklepat. K tomu Vám pomůže, když v sobě přestanete živit ty myšlenky - zakázat si je jednoduše nejde, ale přepínejte pozornost jinam.
  Hledala jste nejspíš jiný typ vztahu, než ten hoch - zdá se, že k Vám byl od počátku upřímný, ale Vy jste si to přebrala jako "však ono se to nějak udělá" a předpokládala jste, že to tak nemyslí a že s Vámi do vážného vztahu půjde. Když pak dodržel, co říkal, zaskočilo Vás to. To je ale taky celkem normální, máme obecně sklon namlouvat si, že jsou věci tak, jak bychom je chtěli mít.
  Berte to jako zkušenost a otevřete se dalším vztahům. Což se povede, když budete přenášet pozornost k jiným tématům a lidem.
  Hodně štěstí!
  Michaela Peterková

  Zajímavé odkazy:
  www.psychotesty.psyx.cz - Nejlepší online PSYCHOTESTY: test typů osobnosti, EQ test, test duševních poruch

  www.velka.zlutasova.cz - Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM

  Reagovat

   

  Online poradny zde na psychowebu fungovaly déle než 4 roky a za tu dobu jsem zodpověděla skoro 1800 dotazů.

  Všechno hezké ale musí jednou skončit:)

  Poradny jsou nyní uzavřené (důvod jednoduchý - čas). Ale můžeme se nadále ve virtuálním prostoru potkávat, vypisuji online otevřené dveře.

  V zodpovězených otázkách možná najdete i odpověď na to, co trápí Vás - určitě na ně mrkněte!

  PhDr. Michaela Peterková
  Psychoweb.cz doporučuje psychotesty:

  Test emoční inteligence
  Dokážete komunikovat s druhými, umíte správně odhadnout, jak se cítí? Vládnete svým emocím nebo ony ovládají vás?


  Test typů a poruch osobnosti
  Jaké je celkové zaměření vaší osobnosti? Nemáte některé vlastnosti příliš silně nebo naopak příliš slabě vyvinuté?


  Test psychických poruch
  Dělá vám starosti vaše psychika? Chcete pomoci odhadnout, jak jste na tom s duševním zdravím?


  Sociální test osobnosti
  Jaké máte předpoklady pro kvalitní a trvalé vztahy s druhými lidmi? Umíte je vytvářet a dokážete si druhé udržet?


  Test profesní orientace
  Na jakou školu nebo práci se hodíte? S jakou profesí ladí vaše osobnost?


  Test výkonu a motivace
  Snažíte se, ale výsledky se nedostavují? Co vám brání v úspěchu a výkonu?


  Test paměti
  Jak funguje vaše paměť? Jak dobří jste v zapamatování a vybavení?


  Test mentální výkonnosti
  Myslí vám to pružně, rychle a bezchybně? Neselháváte v pozornosti? Necháte se snadno rozhodit?


  Základní test osobnosti
  Jaký je základ vaší osobnosti? O co se můžete opřít a co vám naopak komplikuje život?
   
   

  © psychoweb.cz 2009-2017 Všechna práva vyhrazena. Jakékoli kopírování, další zveřejňování a šíření jakýchkoli textů, obrázků, fotografií, zdrojových kódů nebo jiných částí webu je bez písemného souhlasu zakázáno. Kontakt | Reklama | Podmínky použití | Seznam literatury      

  Doporučujeme weby: Partneři | Deprese | Schizofrenie | Sebevražda | Psychotesty | Angličtina | Hypnóza | Test paměti a IQ v akci | Psychologie barev | Syndrom vyhoření | Psychotesty pro řidiče |
  Psychotesty k policii | Psychologie - poradna | Nevěra | Seznam psychologů | Relaxace ke stažení | Testy a psychotesty | Test partnerského vztahu | Jak se zbavit úzkosti a deprese | Kurzy psychologie online | Psychoterapie | Přijímačky na psychologii | SEO webu sledují SEO nástroje.cz |