PSYCHOLOGIE
psychické poruchy - studium psychologie - obsahy knížek - psychologické testy - online psychologické programy

   

 
 
   

Hypnóza


Víte to?

1. Člověk si z hypnózy:
 nikdy nic nepamatuje
 většinou nic nepamatuje
 pamatuje většinou vše

2. Každý může být uveden do hypnózy jen v určité míře – tato vlastnost se nazývá:
 hypnabilita
 somnolence
 posthypnotická sugesce
 
3. Během hypnózy člověk:
 sedí nebo leží
 vznáší se
 chvěje se
 Hypnóza

Hypnóza je druh psychoterapie a používá se k léčbě neurotických potíží (jako je fobie, tréma, neurastenie nebo neurotická deprese), psychosomatických onemocnění (ekzémy, žaludeční a trávicí potíže, astma a jiné), závislostí (hlavně u odvykání kouření - tip: Sugesce a odvykání kouření a u slabších forem alkoholismu); uplatní se i při odstraňování stresu, zvládání bolesti, například u onkologicky nemocných nebo v souvislosti s porodem, a s dávkou zdravé skepse lze vzít v potaz i popis jistých úspěchů kupříkladu v léčbě plešatosti nebo neplodnosti.

Málokterý terapeutický přístup budí mezi laickou veřejností tak barvité představy a polarizované názory. Najdeme skupinu nadšených zastánců i odmítačů; lhostejných je relativně málo. Z toho vycházejí i postoje k hypnotizérovi – od naprostého spolehnutí se na jeho „zázračné“ schopnosti po poznámky o jeho duševním zdraví.

Klient často přichází k hypnoterapeutovi až poté, co navštívil nejednoho lékaře a léčitele a vyzkoušel dostupný lékárenský sortiment. Bere hypnózu to jako "poslední možnost" a často se velmi snaží, aby mu pomohla (čímž ale působení narušuje). Pravda je taková, že někomu hypnóza pomůže a někomu ne – zázraky neumí, ale při vhodném postupu u alespoň trochu hypnabilního klienta je šance na zlepšení jeho stavu slušná.

Hypnóza je léčebně využitelný změněný stav vědomí charakteristický zejména zvýšenou sugestibilitou zhypnotizované osoby. Při hypnóze je subjekt soustředěn na to, co mu hypnotizér říká. Přitom se „odpojí“ od vnějších podnětů i běžného proudu myšlenek. Velmi oslabené je rovněž kritické myšlení, což umožňuje přijímat sugesce (sdělení hypnotizéra) bez jejich zpochybňování. Jako příklad vezměme prohlášení „Je vám dobře“: za normálně bdělého stavu vyvolá takový výrok spíše polemiku; v hypnóze má však moc navodit spokojenost. Hypnóza je v ideálním případě stav poddání se, kdy člověk nemusí nic řešit, nic dělat, na nic samostatně myslet.

Schopnost pohroužit se do hypnózy se nazývá hypnabilita – nejvíce jedinců je středně hypnabilních a k oběma krajnostem (extrémně vysoká a nízká až neexistující) jich ubývá. Hypnabilita se v dospělosti téměř nemění a jde o vlastnost částečně související s rozvinutím fantazie, představivosti a ochoty nechat se přesvědčit (sugestibility).

První hypnóza bývá poznamenána zvědavostí – mnozí lidé napjatě sledují, „co to s nimi dělá“, což je ovšem z hlediska uvolnění kontraproduktivní. Schopnost uvolnění se a pohroužení se do hypnózy se během prvních sezení vyvíjí, někdy dosti výrazně.

U vysoce hypnabilních subjektů lze pracovat s takovými jevy, jako je věková regrese nebo posthypnotická sugesce s amnézií. Při věkové regresi se dotyčný vrací ve vzpomínkách zpět v čase do určitého období a určitých situací, které je schopen si živě vybavit. Takto je například možné zpracovat minulá traumata, která ovlivňují současné fungování dotyčného. Posthypnotická amnézie je pak neschopnost vybavit si zcela nebo částečně průběh hypnózy. Nedostavuje se automaticky, hypnotizér k ní musí dát příkaz a na předem dané slovo nebo gesto později vymizí. Jako posthypnotická sugesce se označuje akce přikázaná v hypnóze, kterou provede subjekt po probuzení. Kombinací sugesce a amnézie pak vznikne třeba situace, kdy si dotyčný po dehypnotizaci dá do čaje pět kostek cukru, ačkoli normálně nesladí. Na otázku, proč tak učinil, reaguje hledáním přijatelného vysvětlení, takže například řekne, že náhle dostal chuť na sladké.

Hypnóza u málo hypnabilních osob se podobá spíše relaxaci. Dobrá zpráva je, že účinnost hypnózy na míře hypnability až tolik nezávisí. U jistých typů problémů znamená sice vyšší hypnabilita výhodu, ale i málo citlivý jedinec může dosáhnout výrazného zlepšení svého stavu.

Některá psychiatrická a neurologická onemocnění použití hypnózy vylučují – zde musí rozhodnout příslušný lékař. Překážkou je i výrazněji podprůměrný intelekt.

Pokud jde o šanci na terapeutický úspěch, je klíčové, aby klient danému postupu věřil; proto jsou skalní skeptici ze hry vyřazeni. Důležitou roli má i hypnoterapeut, který musí na klienta působit důvěryhodně. V neposlední řadě rozhoduje o zdaru léčby i motivace klienta se svou situací něco dělat a očekávání dobrého výsledku.

(Upravený text, který také vyšel v časopise Psychologie DNES.)Online poradny zde na psychowebu fungovaly déle než 4 roky a za tu dobu jsem zodpověděla skoro 1800 dotazů.

Všechno hezké ale musí jednou skončit:)

Poradny jsou nyní uzavřené (důvod jednoduchý - čas). Ale můžeme se nadále ve virtuálním prostoru potkávat, vypisuji online otevřené dveře.

V zodpovězených otázkách možná najdete i odpověď na to, co trápí Vás - určitě na ně mrkněte!

PhDr. Michaela Peterková
Diskuze k článku Hypnóza


Strana 1 z 7
Zobrazit položek na stránce
Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 Další Poslední

Hypnóza a závislosti

Veronika 22.prosinec 2014 00:31:34
Dobrý den zajímalo by nás zda je možné za pomoci hypnózy odbourat závislost na drogách nebo pomocí této metody vypátrat příčinu této závislosti.
Reagovat

re. Hypnóza a závislosti

Admin PhDr. Michaela Peterková 29.prosinec 2014 11:04:50
Veroniko,
hypnóza nezaručí bezbolestné zbavení závislosti, ale v kombinaci s pevným rozhodnutím může pomoct lépe snášet abstinenční příznaky. Pokud jde o zjištění příčin, tam bych byla skeptická.
Hodně štěstí!
Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:
www.test-barev.psyx.cz - Test osobnosti podle barev

www.psychonet.cz - INTELIGENTNÍ testy zdraví a osobnosti

Reagovat

uvedení do hluboké hypnózy

pan X 6.prosinec 2014 21:23:44
Chtěl bych nějakého šikovného, solidního a diskrétního terapeuta, který by mne po několika sezení dokázal přivést do hlubší hypnózy... Z důvody zbavení se fóbie, uměle vytvořených psychotických stavů, které byly vyvolány depresemi. Mezi poslední věc, která mne zajímá, je, zda-li se dá z podvědomí získat určitá informace, bohužel v tomto bodu jsem trošku skeptický a zdrženlivý, což určitě neusnadní práci ani mne a ani terapeutovi.

velmi děkuji za Vaše rady a tipy
pan X
Reagovat

uvedení do hluboké hypnózy - transu

pan X 6.prosinec 2014 21:32:27
jen, aby nedošlo k omylu - hlubokou hypnózou myslím v ideálním případě stav transu ;-)
Reagovat

re. uvedení do hluboké hypnózy

Admin PhDr. Michaela Peterková 10.prosinec 2014 09:13:19
pane X,
seznam terapeutů Vám dávám do mailu.
Pokud jde o hloubku hypnózy - vždycky svým klientům říkám, že to nezáleží na mě, ale na nich - jak je kdo hypnabilní, kam až se pustí.
Hodně štěstí!
Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:
www.psychonet.cz - Test duševního zdraví (neurózy, deprese, stres)

www.velka.zlutasova.cz - Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM

Reagovat

prosim o doporuceni hypnoterapeuta

Lenka Vlacelova 5.prosinec 2014 11:49:59
Jiz asi 20 let se lecim s depresemi,panickou a spankovou poruchou.Beru mnoho leku a presto se nemohu svych uzkostnych stavu zbavit.Velmi bych chtela vyzkouset hypnozu,snad by se mi ulevilo.Prosim poradte mi Olomoucko.Dekuji Lenka
Reagovat

re. prosim o doporuceni hypnoterapeuta

Admin PhDr. Michaela Peterková 10.prosinec 2014 09:11:07
Určitě vyzkoušejte; seznam terapeutů Vám dávám do mailu.
Hodně štěstí!
Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:
www.psychonet.cz - Test duševního zdraví (neurózy, deprese, stres)

www.velka.zlutasova.cz - Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM

Reagovat

seznam hypnoterapeutu

Lenka 29.listopad 2014 21:09:08
dobry den, zajimaji me minule zivoty a odblokovani bloku v nynejsim zivote diky hypnoze.mohla bych vas pozadat o zaslani kontaktu na zkuseneho terapeuta,nejlepe z jizni moravy.dekuji.lenka
Reagovat

re. seznam hypnoterapeutu

Admin PhDr. Michaela Peterková 3.prosinec 2014 13:13:04
Dávám do mailu. mp
Reagovat

dotaz

Ladislav 5.listopad 2014 18:23:10
Existuje hypnóza, díky které by se dalo zapomenout na určitého člověka?
Reagovat

re. dotaz

Admin PhDr. Michaela Peterková 10.listopad 2014 12:01:55
Ladislave,

ne, tohle hypnóza neumí.
Pomůže Vám čas a případně zkuste techniku odvádění pozornosti: www.relaxace.psychoweb.cz/relaxace-uvod/odvedeni-pozornosti/

Hodně štěstí!

Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:
www.psychonet.cz - Test duševního zdraví (neurózy, deprese, stres)

www.velka.zlutasova.cz - Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM

Reagovat

Nehoda

Catrine 23.říjen 2014 05:53:22
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli by šlo zapomenout.
Když mi bylo 16 a měla jsem vážnou nehodu kdy mi málem amputovali ruku. Tím dnem pro mě všechno skončilo, musela jsem dospět, protrpět všechny bolesti a operace. Když jsem se vrátila domů z nemocnice všichni mě začali obvinovat a můj tenkrát "kluk" si přál bych chcípla protože se chtěl dostat z problému a všechno hodit na mě.
Musela jsem začít od znova, jít na novou školu najít si kámoše ale pořád jsem nebyla s tím vším vyrovnaná. Po půl roce na nové škole jsem zjistila že kámoška kterou jsem brala za nejlepší, mi ve všem lhala a nejen mě. Přestala jsem s ní mluvit a i ostatní, jenže po pár dnech se do ní začali i navážet a já jí začala bránit. Nikdo nechápal jak můžu bránit holku co mi jenom lhala v každém slově. Takže začali narážky ne mě, ale já byla ráda že jsem se jí zastala a dala druhou šanci. Pár dní před tím jsem potkala kluka s kterým jsem si rozuměla, chodili jsem spolu do školy, ze školy, byli spolu o přestávkách a i po škole. :) Každá chvíle s ním byla výjmečná, dokázal mi pomoc a vyslechnul mě. Ke konci školního roku jsem jela do léčebny s rukou kde mi pomáhali. Toho ta "nejlepší kámoška" využila a začala toho kluka poštvávat proti mě, po měsíci co jsem se vrátila se semnou skoro vůbec nebavil a s ní byl za jedno. Nevím copak mu řekla ale mě přestával věřit a věřil jenom jí.
Ted mi je 18 jsem po 3 v prváku díky té nehodě, ale doufala jsem že i když přejdu s tím klukem se nepřestaneme bavit, pravda byla jinde. Minulí týden jsem mu psala článek kde byli všechny naše společný chvíle a jestli se nezačneme bavit od začátku, odpověděl at mu dál čas do pátku. Čekala jsem tedy ale nenapsal, ta "nejlepší kámoška" zařídila to že mi nevěří ani slovo. Včera když jsem mu napsala že s ním musím mluvit protože jsem mu to všechno chtěla vysvětlit odepsal že semnou už nechce mluvit a dal si mě na facebooku do ignoru.
Jde o to že jsem se nemohla přes tu nehodu přenést a ten kluk mi dost pomohl, nevím jestli jsem se ne něj upla nebo ho mám ráda, ale vím že bez něj jsem zase na začátku. A proto by jsem chtěla na celé ty dva roky zapomenout. Chtěla by jsem zpět svůj život a věřit lidem, neutápět se v minulosti, jen zapomenout.
Předem moc děkuji za odpověd a přeji krásný den.
Reagovat

re. Nehoda

Admin PhDr. Michaela Peterková 26.říjen 2014 21:23:23
Catrine, hypnóza neumí zařídit, abyste na něco zapomněla. Tudy cesta nepovede.
Ale myslím, že se zase můžete cítit dobře, jste teď jen v zajetí myšlenek, které nejsou pravda, i když se tak tváří. Že jste bez něj zas na začátku? V jistém ohledu, ale ne celkově. Spousta věcí se změnila, hodně jste se v mnohém posunula. Myslete spíš na tohle.
No a když si představím, že by se můj kamarád nechat proti mě poštvat nějakými řečmi jiné holky, aniž by se to u mně pokusil ověřit, tak by podle mě takový kluk za moc nestál. Ok, pomohl vám, což je od něj jednoznačně pěkné. Jenže pak to nezvládl. A zase - můžete si zdůrazňovat to špatné (že se na Vás vykašlal), nebo to dobré (že Vám pomohl, když jste to hodně potřebovala).
Spíš než hypnózu udělejte změnu pohledu a budete ok. Za to Vám ručím na 100%.
Hodně štěstí!
Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:
www.psychonet.cz - Test duševního zdraví (neurózy, deprese, stres)

www.velka.zlutasova.cz - Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM

Reagovat

inf.mononukleóza

Pavel 11.říjen 2014 18:06:47
Jako jeden z důvodů vzniku infekční mononukleózy se všude uvádí stress. Je možné průběh nemoci zlepšit hypnózou (u dívky 17 let, horečky k 40st.,zduřené uzliny, vysoká únava)?Děkuji
Reagovat

re. inf.mononukleóza

Admin PhDr. Michaela Peterková 14.říjen 2014 14:01:10
Pavle,
bohužel vůbec netuším, nikdy jsem s tímto nesetkala. Ale sám fakt, že zranitelnost vůči infekční chorobě zvyšuje stres, ještě nemusí automaticky znamenat, že zásah proti tomu stresu může již propuknutou chorobu zlepšit.
Každopádně bych ale řekla, že hypnózou by se vůbec nic nezkazilo - je doloženo např. u pacientů s rakovinou, že si autosugestivně umějí zvýšit množství bílých krvinek.
Hodně štěstí!
Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:
www.psychonet.cz - Test duševního zdraví (neurózy, deprese, stres)

www.velka.zlutasova.cz - Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM

Reagovat

panická porucha, štítná žláza

Agáta 22.červen 2014 16:26:11
Dobrý den,
před rokem a půl mi byla zjištěna panická porucha, léčená AD. Propracovala jsem se až na nejvyšší možnou dávku Elicea 20mg, začaly mi nabíhat žíly, neskutečná horkost dlaní a chodidel (musím si je chladit studenými zábaly), motání hlavy a knedlík v krku mám stále. Moje lékařka tvrdí, že to od léků není. Posledních půl roku už jen spím, jsem vyčerpaná a nemám zájem absolutně o nic. Přírůstek na váze 18 kg (v metabolické poradně množství a kvalita stravy v pořádku), o objemu pasu snad radši nebudu psát (před AD jsem vážila 68 kg, věk 43). V dubnu jsem vyhledala internistu, který mi udělal testy a zjistil nefunkčnost metabolismu tuků, cukrů i bílkovin a štítnou žlázu FT4 7, ostatní hodnoty šž v normě. Užívám cca 1 měsíc Letrox, už nejsem tolik spavá ale knedlík v krku mám stále a motání hlavy je opět časté. Vím, že si nesu trauma z dětství (autoritavní otec, domácí násilí atd.). Jsem zoufalá, psychoterapie mi nabídnuta nebyla a já už jen přežívám. Chtěla bych využít hypnózy, neboť při větší zátěži si do podrobností vybavuji hrůzné prožité stavy z dětství už nejen ve spánku ale i přes den. Prosím Vás o doporučení terapeuta, dojedu kamkoliv. Moc děkuji za odpověď.
Reagovat

re. panická porucha, štítná žláza

Admin PhDr. Michaela Peterková 24.červen 2014 14:10:38
Agáto,
máte pořádně naloženo - ale jakmile se to začne z nějakého konce vymotávat, bude Vám o kus líp.
Co znamená, že Vám "psychoterapie nabídnuta nebyla"? Terapeuta si můžete opatřit sama, nepotřebujete ani doporučení, stačí jen vědět, u koho se objednat - a to Vám ochotně sdělí na pobočce Vaší zdravotní pojišťovny, zavolejte tam. Terapeuta, který jede na pojišťovnu, navíc nemusíte platit.
Hypnöza je další možné řešení - dávám Vám do mailu seznam hypnoterapeutů, jistě poblíž někoho objevíte.
Hodně štěstí!
Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:

www.psychotesty.psyx.cz - Nejlepší online PSYCHOTESTY: test typů osobnosti, EQ test, test duševních poruch

www.relaxace.psychoweb.cz - RELAXACE v mp3 ke stažení
Reagovat

Seznam hypnoterapeutů

Markéta 9.červen 2014 10:57:34
Dobrý den,
prosím o zaslání seznamu hypnoterapeutů v ČR.
Moc děkuji.
M.
Reagovat

Výpadek paměti

Marek 31.květen 2014 10:29:38
Dobrý den. Mám takový problém. Nedávno jsem se vracel z akce v dost podroušeném stavu. Z té zpáteční cesty si vůbec nic nepamatuji. Ráno jsem zjistil, že jsem měl nějakou nehodu a byl zřejmě i legitimován. Je možné během hypnózy tyto události "vyvolat" abych zjistil, co všechno se té noci stalo?Děkuji
Reagovat

re. Výpadek paměti

Admin PhDr. Michaela Peterková 2.červen 2014 11:54:09
Marku,
to s největší pravděposobností nepůjde, protože v takovém stavu se paměťová stopa v dlouhodobé paměti zřejmě vůbec nevytvoří - není tedy co najít.
Mějte se hezky
Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:
www.vykonove-testy.psyx.cz - Online test PAMĚTI a MENTÁLNÍ VÝKONNOSTI

www.velka.zlutasova.cz - Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM

Reagovat

 

Online poradny zde na psychowebu fungovaly déle než 4 roky a za tu dobu jsem zodpověděla skoro 1800 dotazů.

Všechno hezké ale musí jednou skončit:)

Poradny jsou nyní uzavřené (důvod jednoduchý - čas). Ale můžeme se nadále ve virtuálním prostoru potkávat, vypisuji online otevřené dveře.

V zodpovězených otázkách možná najdete i odpověď na to, co trápí Vás - určitě na ně mrkněte!

PhDr. Michaela Peterková
Psychoweb.cz doporučuje psychotesty:

Test emoční inteligence
Dokážete komunikovat s druhými, umíte správně odhadnout, jak se cítí? Vládnete svým emocím nebo ony ovládají vás?


Test typů a poruch osobnosti
Jaké je celkové zaměření vaší osobnosti? Nemáte některé vlastnosti příliš silně nebo naopak příliš slabě vyvinuté?


Test psychických poruch
Dělá vám starosti vaše psychika? Chcete pomoci odhadnout, jak jste na tom s duševním zdravím?


Sociální test osobnosti
Jaké máte předpoklady pro kvalitní a trvalé vztahy s druhými lidmi? Umíte je vytvářet a dokážete si druhé udržet?


Test profesní orientace
Na jakou školu nebo práci se hodíte? S jakou profesí ladí vaše osobnost?


Test výkonu a motivace
Snažíte se, ale výsledky se nedostavují? Co vám brání v úspěchu a výkonu?


Test paměti
Jak funguje vaše paměť? Jak dobří jste v zapamatování a vybavení?


Test mentální výkonnosti
Myslí vám to pružně, rychle a bezchybně? Neselháváte v pozornosti? Necháte se snadno rozhodit?


Základní test osobnosti
Jaký je základ vaší osobnosti? O co se můžete opřít a co vám naopak komplikuje život?
 
 

© psychoweb.cz 2009-2017 Všechna práva vyhrazena. Jakékoli kopírování, další zveřejňování a šíření jakýchkoli textů, obrázků, fotografií, zdrojových kódů nebo jiných částí webu je bez písemného souhlasu zakázáno. Kontakt | Reklama | Podmínky použití | Seznam literatury      

Doporučujeme weby: Partneři | Deprese | Schizofrenie | Sebevražda | Psychotesty | Angličtina | Hypnóza | Test paměti a IQ v akci | Psychologie barev | Syndrom vyhoření | Psychotesty pro řidiče |
Psychotesty k policii | Psychologie - poradna | Nevěra | Seznam psychologů | Relaxace ke stažení | Testy a psychotesty | Test partnerského vztahu | Jak se zbavit úzkosti a deprese | Kurzy psychologie online | Psychoterapie | Přijímačky na psychologii | SEO webu sledují SEO nástroje.cz |