PSYCHOLOGIE
psychické poruchy - studium psychologie - obsahy knížek - psychologické testy - online psychologické programy

   

 
 
   

Pahorek - R. Rigby (obsah)

Literární ochutnávka

Ray Rigby: Pahorek (The Hill, USA 1965). Naše vojsko, Praha 1969 (1. vydání, překlad František Vrba)


Lybie, poblíž Tripolisu a Benghází, 2. sv. válka – vězení pro britské vojáky, kteří zběhli, neposlouchali rozkazy, kradli nebo se porvali. Ten pahorek je kupa kamení a písku, která slouží ke krocení vězňů – ti přes něj ve velkém vedru a s tornami na zádech musejí běhat, kolikrát až do úplného vyčerpání; jiná část vězňů pracuje na vršení dalších kamenů a dalšího písku. Cílem práce dozorců je udělat z těch kriminálníků znovu vojáky, kteří pak budou chloubou jakéhokoli vojska.
Poměrně poklidná atmosféra se začíná měnit v momentě, kdy přichází nový štábní Williams a současně s ním nová várka vězňů – Roberts za zběhnutí, McGrath za rvačku, černoch Bokumbo za krádež, protřelý recidivista Barlett a nenápadný subtilní Stevens rovněž za zběhnutí. Velitel tábora je víceméně formální postavička, která si užívá s prostitutkami, chlastá a správu táboru neoficiálně svěřila štábnímu rotmistru Wilsonovi. Kapitán Markham – lékař – nebere svou práci příliš vážně; nové vězně prohlíží, zatímco klusají na místě a věnuje největší pozornost jejich penisům a případným pohlavním chorobám.
Nově příchozí vězni jsou vždy otestováni na poslušnost a schopnost plnit byť i nesmyslné rozkazy – a tito noví, zejména pak Roberts, McGrath a Bokumbo vypadají jako adepti na pahorek. Je třeba je zkrotit. Všichni jsou dáni na osmičku a ta je přidělena novému štábnímu Williamsovi, sebejistému dozorci s tendencí pohrdat ostatními a cítit se mezi nimi jako hvězda.
Williams jim po ponižování venku na cele nejdřív rozkope věci, vězni si je uklidí a pak dostanou rozkaz na pahorek. Stevens brzy odpadne, Barlett nemůže hned po něm, Bokumbo a McGrath klušou spolu, vytrvale a s vizí, že je dva Williams nedostane. Roberts, který už svou porci dostal předtím, je o poznání pomalejší, je mu špatně žízní, ale snaží se; zůstává na pahorku za doprovodu Williamsova štěkotu i poté, co ostatní naskákali do bazénu. Když může jít za nimi, málem se utopí.
Williams zakrátko vzbudí v těchto vězní silnou antipatii a pomalu si proti sobě štve i některé dozorce – zejména Harrise, který se jako jediný chová k vězňům aspoň trochu lidsky a ke kterému byl Williams přidělen.
Drama začíná ve chvíli, kdy Williams prožene vyčerpaného Stevense po kopečku za to, že únavou nebyl schopen plnit jeho rozkazy; na pahorku omdlívá, ale Williamse to nezastaví – po návratu na celu ho pak ještě nutí execírovat; Stevens umírá. Zlobu na Williamse mezi osazenstvem osmičky to vystupňuje a chtějí si na něj – kromě licoměrného Barletta – stěžovat, resp. obviňují ho z vraždy. Situaci se snaží urovnat štábní rotmistr Wilson, který si nepřeje potíže. Williams vytáhne Robertse, McGrathe a Bokumba znovu na pahorek. Napětí narůstá i mezi vězni samotnými – Roberts se porve s McGrathem a ten i s Bokumbem, který je neustále napadán a ponižován pro svou rasu. Roberts stále trvá na tom, že Williams Stevense zavraždil, a chce to opakovat před velitelem při raportu. Williams nabízí Robertsovi, že si to spolu vyřídí o samotě – odejdou na samotku, jenže Williams si vezme na pomoc dva další dozorce a společně pak Robertse zřídí. Když je zmrzačený Roberts zpět na cele, přijde Williams a chce všechny na pahorek – protestují, že Roberts nemůže, Williams trvá na svém, ale zasáhne štábní Harris, který dá Robertse odvést na marodku. Wilson i jiní na Robertse stále tlačí, aby ten raport u velitele vzdal, nakonec zmlátil dozorce (Williamse při té "férové" rvačce) a komu se asi bude věřit? Stevens umřel nešťastnou náhodou a tečka. Williams se chová tak odporně, že v Bokumbovi i McGrathovi vzkypí vztek na nespravedlnost a bezmoc; Bokumbo rozmlátí marodku a roztrhá si uniformu s tím, že už není voják. Ve spodkách jde pak k raportu k veliteli, který o úmrtí Stevense vůbec nevěděl. Rozhodne se Williamse přeložit k bráně, ale na to už je pozdě. Williams na osmičce po návratu vězňů natolik prudí a provokuje, že ho Bokumbo s McGrathem napadnou a umlátí k smrti. Všeobecný rozklad pokračuje – Harris chce do civilu, Markham na frontu a veliteli i Wilsonovi je jasné, že ve svých funkcích skončili. Roberts se cítí jako vítěz – Williams ho nedostal.
Převažujícím pocitem, kterým je příběh naplněn, je bezmoc vzepřít se nesmyslným příkazům a nespravedlnosti, zasáhnout do prohnilého systému věznice a dosáhnout toho, aby se s vězni zacházelo jako s lidmi. Rýsuje se tu několik povah – prohnaný Barlett, zkušený kriminálník, který to chce mít dobré s dozorci i vězni; Williams s přesvědčením o vlastní výjimečnosti, který jde přes mrtvoly (doslova), aby všem dokázal, že si poradí s jakýmkoli vězněm prostředky, které sám zvolí; Harris, který do tábora jakoby vůbec nepatřil... Otevřená je zde i otázka rasismu. Rigby je velmi přesvědčivý a dovede dokonale vykreslit pocity lidí i atmosféru věznice.
Psychoweb.cz doporučuje psychotesty:

Test emoční inteligence
Dokážete komunikovat s druhými, umíte správně odhadnout, jak se cítí? Vládnete svým emocím nebo ony ovládají vás?


Test typů a poruch osobnosti
Jaké je celkové zaměření vaší osobnosti? Nemáte některé vlastnosti příliš silně nebo naopak příliš slabě vyvinuté?


Test psychických poruch
Dělá vám starosti vaše psychika? Chcete pomoci odhadnout, jak jste na tom s duševním zdravím?


Sociální test osobnosti
Jaké máte předpoklady pro kvalitní a trvalé vztahy s druhými lidmi? Umíte je vytvářet a dokážete si druhé udržet?


Test profesní orientace
Na jakou školu nebo práci se hodíte? S jakou profesí ladí vaše osobnost?


Test výkonu a motivace
Snažíte se, ale výsledky se nedostavují? Co vám brání v úspěchu a výkonu?


Test paměti
Jak funguje vaše paměť? Jak dobří jste v zapamatování a vybavení?


Test mentální výkonnosti
Myslí vám to pružně, rychle a bezchybně? Neselháváte v pozornosti? Necháte se snadno rozhodit?


Základní test osobnosti
Jaký je základ vaší osobnosti? O co se můžete opřít a co vám naopak komplikuje život?
 
 

© psychoweb.cz 2009-2017 Všechna práva vyhrazena. Jakékoli kopírování, další zveřejňování a šíření jakýchkoli textů, obrázků, fotografií, zdrojových kódů nebo jiných částí webu je bez písemného souhlasu zakázáno. Kontakt | Reklama | Podmínky použití | Seznam literatury      

Doporučujeme weby: Partneři | Deprese | Schizofrenie | Sebevražda | Psychotesty | Angličtina | Hypnóza | Test paměti a IQ v akci | Psychologie barev | Syndrom vyhoření | Psychotesty pro řidiče |
Psychotesty k policii | Psychologie - poradna | Nevěra | Seznam psychologů | Relaxace ke stažení | Testy a psychotesty | Test partnerského vztahu | Jak se zbavit úzkosti a deprese | Kurzy psychologie online | Psychoterapie | Přijímačky na psychologii | SEO webu sledují SEO nástroje.cz |