PSYCHOLOGIE
psychické poruchy - studium psychologie - obsahy knížek - psychologické testy - online psychologické programy

   

 
 
   

Panická porucha


Víte to?

1. Panická porucha je:
 psychóza
 neuróza
 simulace

2. Součástí projevů panické poruchy nejsou:
 poruchy myšlení
 třes
 potíže s dýcháním
 
3. Panická porucha se často spojuje s:
 arachnofobií
 agorafobií
 hydrofobií
 Panická porucha

Co to je?

Pro panickou poruchu jsou jasně typické záchvaty silné úzkosti – tzv. panické ataky nebo též paroxysmy, které zahrnují množství příznaků:
  • zrychlená srdeční činnost, bušení srdce (palpitace), potíže s dýcháním (zrychlený dech nebo pocit, že se člověk nemůže dodechnout), bolest nebo pálení na hrudníku, zažívací potíže, pocit na zvracení (nausea)
  • motání hlavy, potíže s viděním, závratě, třes, návaly studeného nebo horkého potu
  • strach o život, strach ze zešílení, z nějaké vážné nemoci (u někoho tento strach chybí)

Panická ataka přichází náhle, rychle se rozvíjí a po zhruba 15 minutách opadá. Je to stav pro postiženého mimořádně nepříjemný, prožívá masivní úzkost a vůlí proti tomu nedokáže nic udělat. Proto se součástí jeho reality stává i trvalý strach z další ataky.

Panická porucha patří mezi neurózy, resp. mezi úzkostné poruchy – nejde tedy o nemoc, nýbrž o narušenou funkci a týká se asi 4% lidí. Obvykle začíná v období dospívání až mladší dospělosti. Většina osob trpících panickými záchvaty má za sebou nejedno somatické (tělesné) vyšetření – nejčastěji EKG, měření krevního tlaku nebo i EEG – a patří k relativně častým klientům posádek sanitek. Minimálně při první atace je skutečně téměř nemožné přesvědčit se o tom, že se nic neděje, že jsou to "jenom nervy".

Agorafobie 

Agorafobie patří k nejrozšířenějším fobiím a s panickou poruchou velmi úzce souvisí. Protože člověka trpícího panickou atakou sužuje obava z dalších atak, přemýšlí, jak by probíhaly v různých prostředích. A celkem logicky se obává, že ho panická úzkost přepadne v nevhodné situaci, kde se mu nedostane potřebné pomoci – o samotě, v obchodě plném lidí, na ulici nebo v autobuse. To jsou všechno situace, kterým se pak může vyhýbat, a ve vystupňované podobě agorafobik vůbec nevychází z bytu. To je pro něj samozřejmě výrazně omezující.

Příčiny panické poruchy

Jako u jiných neuróz i zde existuje určitá dispozice – zranitelnost nebo citlivost nervové soustavy, na niž nasedají životní zkušenosti a okolnosti. Pak stačí nějaká zátěžová situace a panická porucha se projeví v podobě první ataky. V podezření ze spuštění ataky je část mozku zvaná locus coeruleus.

Ataka se může spustit i z nedostatku kyslíku ve vzduchu (resp. z přebytku CO2) a z nadbytečného příjmu kofeinu. Z toho plyne, že černá káva ani vydýchaná místnost nejsou pro tyto neurotiky zrovna doporučeníhodné.

Léčba panické poruchy

  • volí se často kombinace antidepresiv a psychoterapie
  • z psychologických postupů se dobře uplatňuje kognitivně-behaviorální terapie, relaxace a u vnímavých jedinců i hypnóza
  • člověk, který prošel panickými atakami, by na sebe měl být, pokud jde o mentální zátěž, opatrnější i tehdy, pokud jeho potíže zcela ustoupily – mohou se totiž vracet

TIPY:
relaxace ke stažení a vypálení na CD: www.relaxace.psychoweb.cz


Online kurzy proti úzkosti a depresi
Unikátní možnost, jak se seznámit s tím nejúčinnějším z psychologie, z pohodlí svého domova, zcela anonymně a důvěrně.

Psychologické testy online
Spoznor poradny. Kvalitní a uznávané testy osobnosti, duševních poruch a pracovních předpokladů. Testy se procházejí zdarma a za výsledek se pak platí pár desetikorun pomocí sms zprávy.
Online poradny zde na psychowebu fungovaly déle než 4 roky a za tu dobu jsem zodpověděla skoro 1800 dotazů.

Všechno hezké ale musí jednou skončit:)

Poradny jsou nyní uzavřené (důvod jednoduchý - čas). Ale můžeme se nadále ve virtuálním prostoru potkávat, vypisuji online otevřené dveře.

V zodpovězených otázkách možná najdete i odpověď na to, co trápí Vás - určitě na ně mrkněte!

PhDr. Michaela Peterková
Diskuze k článku Panická porucha


Strana 1 z 15
Zobrazit položek na stránce
Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Další Poslední

panika myslenky

misa 30.prosinec 2014 21:11:34
Dobry den pani doktorko,trpim jiz 6 rokem agorafobii s panickou poruchou.uzivam cipralex.posledni dva roky to bylo celkem uz dobre,jen obcas z neceho strach.ted jsme ale meli vecirek,zaver roku,ja se opila a uz jsem v tomzase.uzkosti,panika a hlavne cerne myslenky ktere mi to spousti.mam strach ze se prestanu ovladat,uplne mi vypne a udelam neco svym blizkym.utiram nadobi,vezmu do ruky nuz a strachy ho odhodim.mam strach ze neco provedu.mozna je to i tim co je dnes v tv.same takovn hruzy.muze se neco takoveho u pp stat?dekuju moc za odpoved
Reagovat

re. panika myslenky

Admin PhDr. Michaela Peterková 2.leden 2015 15:04:37
Míšo,
lidi jako jste Vy mají citlivou psychiku, která reaguje příliš silně na stresory a okolnosti, které jiným lidem připadají normální. Stačí leknutí, chřipka nebo třeba bujařejší večírek, a panická porucha, případně ty nepříjemné obsedantní myšlenky, se zase nastartují. Když se budete po psychické stránce šetřit a zodolníte se, bude se ta úzkost projevovat méně nebo vůbec.
Z toho, že byste někomu ublížila kvůli těmhle svým představám nebo úzkostným potížím, se vůbec nemusíte bát. Tyhle myšlenky jsou mimořádně otravné (a trpí jimi víc lidí, než byste tipovala) a dovedou člověka vyděsit, ale toto své chování máte coby neurotik dokonale pod kontrolou. Neznám případ, že by někdo pod dojmem těchto obav někomu ublížil.
Držte se a hodně štěstí!
Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:
www.psychonet.cz - Test duševního zdraví (neurózy, deprese, stres)

www.velka.zlutasova.cz - Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM

Reagovat

panická porucha a úzkosť

Saša 26.listopad 2014 09:01:49
Dobrý deň, trpím panickou poruchou už dva roky, rok užívam Citalec, cítila som sa fajn, a tak som ho vysadila, ale po mesiaci sa mi úzkosti vrátili a mám pocit, že to je ešte horšie, tak som ho začala opäť užívať, ale mám pocit, že teraz nezaberá tak ako predtým..bojím sa, či tieto poruchy nemôžu prejsť až do schizofrénie alebo inej vážnej choroby, lebo stále sa bojím aby som sa z toho strachu nezbláznila, aby som nezačala počuť nejaké zvuky a tak, nemôžem sa nič sústrediť a neviem ako by som sa toho zbavila.
Reagovat

re. panická porucha a úzkosť

Admin PhDr. Michaela Peterková 3.prosinec 2014 13:11:33
Sašo,
panická porucha a úzkost nemají se schizofrenií nic společného, jsou dány jinými neurotransmitery a skutečně nepřecházejí jedna do druhé. Z úzkostné poruchy se může stát horší úzkost, ale ne schizofrenie.
Já se nedivím, že Vás tyto obavy napadají, protože ty úzkostné stavy musí být hodně nepříjemné. Automaticky ta myšlenka přijde, to je normální; pak je už ale na Vašem uvážení, co s ní podniknete dál, zda se jí budete nebo (raději) nebudete zabývat.
Hodně štěstí!
Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:
www.psychonet.cz - Test duševního zdraví (neurózy, deprese, stres)

www.velka.zlutasova.cz - Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM

Reagovat

panické ataky a celková slabost

Michaela 13.listopad 2014 19:55:17
Dobrý den, paní doktorko,
chtěla bych Vás poprosit o radu. Již v roce 2012 se mi objevila v noci panická ataka (v noci třes, nemožnost se pohnout, halucinace - sluchové nebo zrakové, tíseň , bezmoc, silná bolest po celém těle), nejprve jsem to neřešila, v březnu tohoto roku se mi po noční atace projevily silné bolesti hlavy, podstoupila jsem řadu vyšetření, nic se nenašlo, tudíž soudím, že jde o ataky. V současné době jsem na VŠ, mám před státnicemi, ve škole řeším problém a celkový psychický stav se mi zhoršuje. Stalo se mi, že jsem se v noci vzbudila s pláčem, ten někdy přichází jen tak, asi k uvolnění. Ataky jsem měla dva dny po sobě, opět ve spánku, vzbudily mne křeče, bolest, halucinace. Po atace cítím únavu, nejsem schopná jít do školy, normálně fungovat. I mezi jednotlivými záchvaty se necítím dobře, často se mi motá hlava, je mi na zvracení, brní mi ruka, mám v ní křeče, až mi na chvíli ochrne, nejsem schopna se soustředit, mám pocit, že úzkost mi "zatemňuje mozek", jsem mimo a nic mi nejde. Někdy, např. v obchodě se mi svět jakoby vzdaluje, jsem ve snu a bojuji, abych nezkolabovala. Mám i potíže se spánkem, buď nemohu usnout nebo spím velmi málo a mám divoké sny.Momentálně řeším, zda by nebylo vhodné změnit životní styl, dát se do klidu, přerušit školu, věnovat se tomu, co mi šlo a pokusit se zklidnit. Vím, že by to byl útěk, sama chci bojovat, jen mám strach, abych si neubližovala a neskončila zhroucená...Byla jsem už u psycholožky, kam budu docházet,léky ale brát odmítám. Chtěla bych zlepšení dosáhnout svou vlastní prací, jen je to teď pro mne těžké a zátěž, kterou mám před sebou, mne děsí. Proto se chci poradit, zda je v případě psych. potíží lepší bojovat a prát se, ať to stojí co to stojí, nebo je lepší dát tělu oddech a pomoci mu klidem. Děkuji za Váš názor.
Reagovat

re. panické ataky a celková slabost

Admin PhDr. Michaela Peterková 19.listopad 2014 08:53:35
Michaelo,
myslím, že na Vaši otázku Vám odpovídá Vaše tělo dost zřetelně.
Dovedu si představit, že na Vašem místě bych ty státnice taky chtěla mít za sebou co nejdřív. Jenže už teď jedete z rezerv.
Klid by Vám určitě prospěl. A když si to předefinujete - není to přece útěk, je to rozumná úprava okolností - tak to uvidíte v jiném světle.
Až Vám bude padesát, bude Vám úplně fuk, jestli jste školu dodělala v tom nebo v tom roce; zato Vám nebude jedno, v jakém psychickém stavu budete.
Tak ať se rozhodnete dobře, hodně štěstí!
Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:
www.test-barev.psyx.cz - Test osobnosti podle barev

www.psychonet.cz - INTELIGENTNÍ testy zdraví a osobnosti

Reagovat

Mám zůstat doma?

Ida Polachová 13.listopad 2014 11:45:04
Dobrý den paní doktorko,moje dcera 6,5 let trpí ADHD kombinovanou s panickou poruchou. V Září nastoupila do 1 třídy,vše zvládá bez problémů,ale začaly jí trápit panické ataky.Je léčena na psychiatrii.Dcerka je citlivější a úzkostnější i s medikaci.Chtěla bych se zeptat na Váš názor ,zdali by jí prospělo,když bych přestala pracovat a zůstala s ní doma,abych jí mohla ráno v klidu odvést do školy a po vyučování pro ní zajít a den probíhal klidněji. Moc děkuji za odpověď a s přáním hezkého dne Polachová Ida
Reagovat

re. Mám zůstat doma?

Admin PhDr. Michaela Peterková 19.listopad 2014 08:48:37
Ido,
dceři by tohle určitě pomohlo k většímu pocitu klidu a jistoty. Pokud to z Vaší strany není spojeno s velkými komplikacemi, například že by výpadek Vašeho příjmu ohrozil hospodaření rodiny, nebo že se nebojíte, že byste úplně vypadla z oboru a nemohla se už po čase vrátit - tak to myslím stojí za pokus.
Mějte se hezky a hodně štěstí!

Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:
Relaxace pro děti - Zábavné relaxační hry

www.psychonet.cz - INTELIGENTNÍ testy zdraví a osobnosti

Reagovat

PP a partner

Poussine 11.říjen 2014 21:10:35
Dobry den,
Trpim panickou poruchou a uzkostou asi od 18 rokov. Liecim sa AD a terapiou. Momentalne zijem s priatelom. Chcela by som sa opytat, ako vnimaju partneri tuto dg.? Priatel totiz o mojom probleme nevie a mam obavy, ako by zareagoval. Sme spolu uz dlhsie, predtym vsak na dialku. Svadbu zatial neplanujeme - co by v takom pripade bolo pochopitelne, aby o tom vedel. Co si o tom myslite? Bolo by vhodne zdoverit sa mu este teraz? Ak ano, akou formou? Dakujem
Reagovat

re. PP a partner

Admin PhDr. Michaela Peterková 14.říjen 2014 11:49:06
Dobrý den,
partneři tohle berou různě, to závisí nejvíc na jejich povaze. Říct byste mu to ale měla co nejdřív. Asi nejlepší je počkat na první vhodnou příležitost, například reportáž v TV, kde se mluví o psychoterapii nebo antidepresivech apod., a zvolit formu "jen tak mimochodem, já tohle taky beru, mám takové menší problémy s úzkostí."
PP není z hlediska psychiatrie nic hrozného, navíc je to zcela vyléčitelná úzkostná porucha, takže z toho nemusíte dělat drama (jako kdybyste měla pornografickou minulost apod.). Pokud je partner rozumný člověk bez velkých předsudků, tak to vezme normálně. Bude to takový zajímavý test.
Hodně štěstí!
Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:
www.test-barev.psyx.cz - Test osobnosti podle barev

www.psychonet.cz - INTELIGENTNÍ testy zdraví a osobnosti

Reagovat

panicka ataka?

Ilona 29.září 2014 08:43:47
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli se v mém případě může jednat o panickou ataku. Poprvé se mi to přihodilo asi před třemi týdny,a včera znova. Jdu si večer lehnout a docela dlouho mi trvá normálně než usnu,a když už skoro zabírám tak přijde strašné bušeni srdce,dušnost,následně pocit na zvracení,také třes rukou a poprvé jsem měla pocit i jakoby ochrnutí nohou. Celé to netrvá nějak dlouho,vždycky se posadím a tak do třech minut je to pryč. Je mi 25 let,nikdy jsem neměla žádný zdravotní problém,nutno podotknout,že jsem teď víc ve stresu,hledám po mateřské novou práci,taky doma s manželem to není nějak moc růžový,jsme oba ve stresu kvuli penězům. Oba případy se mi staly když jsem byla sama doma se synem a manžel na noční. Nevim z čeho by mohl plynout spouštěč toho strachu,napada me jen to že se vždycky strašně bojím že se nám něco stane když jsme sami doma,nebo že se stane něco mě a malej syn tu zůstane až do rána sám,to je asi jediný co mě napadá. Nebo jestli je to způsobený tím jak se s manželem často hádáme. Nevím prosím poraďte,jsem zoufalá,na žadnem vyšetření jsem ještě nebyla,pořád si říkam že přece nejsem blázen :-(
Reagovat

re: panicka ataka?

Admin PhDr. Michaela Peterková 1.říjen 2014 12:36:54
Ilono,
panická porucha je "jenom" neuróza a určitě to neznamená, že byste, pokud pp máte, byla "blázen".
Ano, z toho, co popisujete, to vypadá na úzkostnou reakci - jestli splňuje přímo znaky panické ataky, to nevím, zdá se mi, že prozatím ne, ale bude to z té rodiny potíží.
Ty spouštěcí vlivy popisujete úplně přesně - ten stres, ve kterém se nyní nacházíte, plus určité obavy, když je manžel v noci pryč, můžou být a pravděpodobně i jsou spouštěči těch nepříjemných pocitů.
Takže co dělat? Obecně - není asi v tuto chvíli nutné spěchat k lékaři; vám vám 100% pomůže, je - dát se do klidu. Což se samozřejmě lehko řekne a hůř udělá. Nicméně máte zřejmě trochu citlivější psychiku a ten déledobý stres v ní způsobil ty současné úzkosti. Takže se například naučte relaxovat, věnujte se hodně tělesnému pohybu, naučte se vypořádávat se stresem - je k tomu spousta článků na internetu, knížek, jsou tu kurzy zlutasova.cz, možností je spousta. No a nebojte se těch stavů. Kdybyste chtěla mít jistotu, tak si oběhněte kolečko obvodní doktor-ekg apod. Ale asi je to jenom ta úzkost - i když dovede být hodně nepříjemná, není to nijak nebezpečný stav.
Tak ať se to brzo zlepší!
Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:
www.psychonet.cz - Test duševního zdraví (neurózy, deprese, stres)

www.velka.zlutasova.cz - Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM

Reagovat

Uzkostná porucha a agorofobie

Hanka 12.srpen 2014 21:10:13
Dobrý den,je mi 58,v 25 letech po autonehodě,propukla agor,ač snaha o léčbu,vždy jsem to nějak vybojovala a třeba 10let fungovala,ale potom vzal život chaos,umrtí v rodině,a ne jedno,odsouzení mamky,atd,vždy jsem se vydrápala nahoru,celý život pracovala jsem VŠ,ale potom nastal sesun,moje celková hysterektomie,rakov nález,umrtí maminky,,,,,,,,atd,mám skvělého psychiatra vždy mě podržel i v nemocnici,při umrtí mamky,beru AD Seropram ,ale agorafobie si dělá co chce,dělám strašně věcí,ale návštěva města pro mě samotnou,Tesca,MHD nehrozí.Myslíte,že existuje něco co by ještě mohlo pomoci zdolat tuto nepříjemnou fobii,,,,,,,,,,,jsem z lék.rodiny,,,,,,,,,ale,,,,,,,,,,,,,,trápí mě to,manžel mi to vyčítá,je to jen v Tvé hlavě seber se a jdi,no z metra mě odvezla rychlá.Dospělá dcera,mi dělá třeba to ,že spolu jedeme např.někam do optiky a ona mi ujede,myslí si ,že mě tím přinutí ,abych sedla a přijela,vezmu první taxi a jedu domů.Nejsem líná,spíš naopak,jsem dost aktivní,mimo to se ještě starám o 11letého synovce ,kterému zemřela maminka.Zkusila jsem EFT,x psychologů a ve finále se snažím sama,ale ještě bych chtěla trochu fungovat ,ale jak????????????každou radu uvítám děkuji moc Hanka
Reagovat

re. Uzkostná porucha a agorofobie

Admin PhDr. Michaela Peterková 14.srpen 2014 19:37:02
Hanko,
děláte toho opravdu hodně, ale ta Vaše úzkost se nechce jen tak dát. Zkusila jste i kognitivně-behaviorální terapii? Ta je na to podle mě ze všech typů psychoterapie nejlepší - chce to ale vytrvat a i kdyby výsledky nebyly hned, dát tomu minimálně půlroku šanci. Seznam terapuetů najdete na www.cskbt.cz To by byla ta základní věc a druhou možností je hypnóza - tak 10-20 sezení by u člověka, který se v tom vyzná, by Vám mohlo pomoct.
Držte se a hodně štěstí!
Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:
www.test-barev.psyx.cz - Test osobnosti podle barev

www.psychonet.cz - INTELIGENTNÍ testy zdraví a osobnosti

Reagovat

Panicka ataka pri nemoci

Lucie 1.červenec 2014 19:31:56
Dobry den, pred tremi lety mi diagnostikovali roztrousenou sklerozu. Pro progresivni prubeh jiz beru leky druhe linie, ktere maji velmi zavazne negativni ucinky. Uzivam je zhruba 4 mesice a to je doba, kdy zacaly panicke ataky. Silena slabost, unava, omdlivani, pocit ze mam infarkt, chce se mi strasne spat a pritom se bojim usnout. Stizene dychani, nevolnost. Zacne to pozvolna a pak se to rozjede, vetsinou odpoledne a trva to do pulnoci nekdy do rana. Je to strasny stav. Myslela jsem, ze je to z leku, ale dle neurolozky jde o panickou ataku. Uzivam tri roky Seropram antidepresiva s navysenim davky posledni tri mesice, ale vcera opet ataka, zhruba 2do mesice. Uz se bojim jet do lazni nebo zustat s dcerou sama doma, nejsem schopna ani mluvit kdyz to na me prijde... Snazim se odpoutat myslenky, pracovat s psychikou, ale nic nepomaha, jen to musim vzdy pretrpet a obavam se cim dal vice az prijde dalsi. Pomohlo by zmenit antidepresiva?
Reagovat

re. Panicka ataka pri nemoci

Admin PhDr. Michaela Peterková 3.červenec 2014 14:28:36
Lucko,
tohle je moc těžká otázka na to, abych na ni uměla odpovědět takhle přes mail. Seropram by měl sám o sobě působit proti panickým atakám, ale něco je tam zřejmě silnější. Může to být způsobeno léčbou RS, ale v těch lécích se nevyznám, takže přesněji nemohu říct. Ale vím, kdo se v nich vyzná dokonale - doc. Oldřich Vinař, což je (u nás ne, ale ve světě) známý psychofarmakolog a psychiatr. Myslím, že by Vám stálo za to se u něho objednat a prokonzultovat to, protože málokdo se u nás vyzná v lécích jako pan docent, a Váš případ mi připadá hodně komplikovaný na to, aby ho zvládl člověk s menší zkušeností. Tak jestli Vám za to jedna dvě cesty do Prahy stojí, zvažte to. V opačném případě to zkonzultujte aspoň se svým stávajícím psychiatrem.
Hodně štěstí a držte se!
Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:
www.psychotesty.psyx.cz - Nejlepší online PSYCHOTESTY: test typů osobnosti, EQ test, test duševních poruch

www.velka.zlutasova.cz - Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM

Reagovat

Začarovaný kruh

Zuzana 25.červen 2014 11:12:29
Dobrý den p. doktorko,

prosím o radu jak lépe zvládnout situaci.Před 10 lety jsem coby 25letá začala "trpět" PP (alespoň) dle mého úsudku - klasika motání hlavy na otevřeném prostoru,pocit na omdlení,nsechopnost ujít pár metrů,vrcholem byly hyperventilační křeče a pak už to jelo - strach,že se křeče vrátí byl asi spouštěčem. Kolotoč vyšetření,kromě zablokované páteře se na nic nepřišlo,neurol a seropram od neuroložky. Mám nízký tlak takže mi léky nedělali moc dobře,nicméně jsem přišla na způsob jak si ulevit,začala jsem pít. Stavy se zhoršovaly a bez pití jsem začala mít asi i abstinenční příznaky,léky jsem nebrala. Našla jsem si nového přítele a abych změnila život nastoupila jsem na léčení,velmi mě tenkrát zklamal i můj lékař,protože ač jsem byla v jakémkoliv stavu a potřebovala neschopenku,vždy mi jí ochotně napsal a když jsem mu nahlásila,že nastupuji léčbu,jediné co mi k tomu řekl,bylo "už bylo načase" :-( Nyní již 8 let nepiju,před 3 lety jsem byla přepadena mužem,který kousek od mého bydliště znásilnil oběť,já utekla,od té doby se mi stavy vrací a poslední dva měsíce už je nezvládám,koupila jsem si Vaší knížku Kurs duševní rovnováhy,jen už jsem asi v takovém stádiu,že neumím myslet na nic jiného než co zase bude po cestě do práce.K mému doktorovi se mi vůbec nechce neboť mám strach,že mě bude podezřívat,že zase piju,když mu vylíčím stejné stavy co před těmi lety. Prosím o radu jak zvládnout stavy než mě někde vezmou i bez doporučení...
Děkuji moc za odpověď a za to,že tu jste :-)
Zuzana B.
Reagovat

re. Začarovaný kruh

Admin PhDr. Michaela Peterková 27.červen 2014 14:16:49
Zuzano,
ani se nedivím, že takový ošklivý zážitek spustil ve Vaší psychice (která je, už podle výskytu PP, zranitelná) podobné stavy. Je to docela obvyklé a určitě hodně nepříjemné. Potřebujete si promluvit s někým, kdo umí pracovat s traumatem. K psychologům (ani psychiatrům) žádné doporučení nepotřebujete - stačí se telefonicky objednat. Ale mrkněte na internetu, určitě bude nějaká neziskovka nebo linka důvěra, kde se s Vámi pobaví o tom, jak to trauma pro začátek zpracovat. Seznam linek důvěry je třeba i na www.deprese.psychoweb.cz/ v sekci Kde hledat pomoc.
Dejte se do relaxace - zpočátku asi nebude uvolnění nic moc, ale s časem to rozcvičí. Klasika je autogenní trénink, ale možná by pro Vás byla na začátku lepší Jacobsonova relaxace - informace a nahrávky za mírný poplatek jsou třeba na www.relaxace.psychoweb.cz/.
Hodně štěstí a ať se Vám brzo uleví!
Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:
www.psychonet.cz - Test duševního zdraví (neurózy, deprese, stres)

www.velka.zlutasova.cz - Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM

Reagovat

re. Začarovaný kruh

Admin PhDr. Michaela Peterková 27.červen 2014 14:17:08
Zuzano,
ani se nedivím, že takový ošklivý zážitek spustil ve Vaší psychice (která je, už podle výskytu PP, zranitelná) podobné stavy. Je to docela obvyklé a určitě hodně nepříjemné. Potřebujete si promluvit s někým, kdo umí pracovat s traumatem. K psychologům (ani psychiatrům) žádné doporučení nepotřebujete - stačí se telefonicky objednat. Ale mrkněte na internetu, určitě bude nějaká neziskovka nebo linka důvěra, kde se s Vámi pobaví o tom, jak to trauma pro začátek zpracovat. Seznam linek důvěry je třeba i na www.deprese.psychoweb.cz/ v sekci Kde hledat pomoc.
Dejte se do relaxace - zpočátku asi nebude uvolnění nic moc, ale s časem to rozcvičí. Klasika je autogenní trénink, ale možná by pro Vás byla na začátku lepší Jacobsonova relaxace - informace a nahrávky za mírný poplatek jsou třeba na www.relaxace.psychoweb.cz/.
Hodně štěstí a ať se Vám brzo uleví!
Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:
www.psychonet.cz - Test duševního zdraví (neurózy, deprese, stres)

www.velka.zlutasova.cz - Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM

Reagovat

panická ataka

Blanka Kynčlová 15.červen 2014 19:50:40
Dobrý večer,je tomu něco kolem 6let co mi umřela mamina,poté následovalo dědictví a stěhování do domu po ní,který mi odkázala,nic závažného,sem tam nějaký problém jako v každém životě.dva roky jsem maminu vídávala jako bych s ní i mluvila a jednou mě probudila s tím,že v domě je něco špatně,ano dehtovali krbovky a byla jsem štastná jak blecha že jsem to já i dcery a psi přežily.mamku jsem takříkajím musela schovat do skříně(myslím tím její foto)abych se zbavila dojmu že je tu stále ona paní domácí a ne já.Dům jsem po tři léta celý předělávala a byla tu má nemoc,rakovina dělohy,kdy následovali tři operace a následně i uretrotomie kdy mi zůstávala moč v ledvinách,to vše během půl roku.byla to šílená zátěž na organismus,ale vše je v této době v pořádku,jenže po těchto operacích mi zjistily vysoký krevní tlak,který léčím a ke všemu se přidávali styvy které tu mnozí popisují.tak jako většina jsem skončila u psychiatra s tím že jsem zřejmě blázen a že takhle s ežít nedá,nebot po každém záchvatu a odvezení každý druhý den erzetou do nemocnice jsem vždy byla po dvou hodinách propuštěna s tím že mi nic není.na psychiatriii paní doktorka hned pronesla:njo jste alergická na sertralin a trpíte panickou atakou,napsla mi lyricu a od té doby bylo vše v pořádku až doposud,ted během týdne jsem měla tyto stavy dvakrát,s tím že jednou jsem byla odvezena do nemocnice a po druhé jsem vše konzultovala s paní doktorkou přes telefon,vždy mi dají lexaurin nebo neurol a odešlou domů spát,ale mě zajímá zda toto vše nemůže být spojeno i se střevy a zda existuje ještě jiný nenávykový lék na nervy,který bych mohla brát každé ráno a byla v klidu,mám totiž pocit,že se mi hlavou pořád honí myšlenky kdy mi zase bude zle a jak to budu řešit,lexaurin ani neurol neužívám nikdy jindy než při PA.prosím o dopověd a pomoc řešení mé situace protože pracuji i v hlučném prostředí a nevěřím že by mě jinam přesunuli a potřebuji fungovat pro svá děvčata protože ještě nejsou plnoletá a já tak stará abych se takto trápila.S pozdravem Kynčlová
Reagovat

re. panická ataka

Admin PhDr. Michaela Peterková 17.červen 2014 11:39:30
Blanko,
máte toho za sebou opravdu dost a zdá se, že to nesete hodně statečně. Ještě zapracujte na tom svém postoji, kdy si ráno říkáte, že Vám zase bude zle - tohle bohužel funguje; člověk si umí tyto věci jakoby naprogramovat a pak to podle toho i probíhá. Spíš si řekněte "uvidím, co dneska bude. ať bude cokoli, zvládnu to." (protože říkat si "určitě to bude ok" je zase přehnané na druhou stranu - i když pokud tomu někdo věří, jde to taky).
Nanávykové léky - antidepresiva SSRI a SNRI jsou nenávyková. Lexaurin a neurol mohou být návykové. Nevím, co by Vám v tomto ohledu poradila kromě bylinek na zklidnění - buď samotnou meduňku nebo nějakou směs (jen pozor na třezalku, ta se v kombinaci s AD nesmí užívat). Takové ty různé "doplňky stravy" obvykle žádný zázrak nejsou.
Vypadá to ale, že jste vůbec nezkusila psychoterapii, přitom by Vám mohla dost zásadně pomoct. Podívejte se v okolí po někom, případně Vám poradí i pobočka Vaší zdr. pojišťovny. U úzkostných poruch, kam panická porucha patří, je psychoterapie na prvním místě. O terapii PP napsal dobrou knížku Ján Praško.
Tak hodně štěstí a ať Vám ta odvaha, se kterou všechno zdoláváte, vydrží!
Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:
www.test-barev.psyx.cz - Test osobnosti podle barev

www.psychonet.cz - INTELIGENTNÍ testy zdraví a osobnosti

Reagovat

 

Online poradny zde na psychowebu fungovaly déle než 4 roky a za tu dobu jsem zodpověděla skoro 1800 dotazů.

Všechno hezké ale musí jednou skončit:)

Poradny jsou nyní uzavřené (důvod jednoduchý - čas). Ale můžeme se nadále ve virtuálním prostoru potkávat, vypisuji online otevřené dveře.

V zodpovězených otázkách možná najdete i odpověď na to, co trápí Vás - určitě na ně mrkněte!

PhDr. Michaela Peterková
Psychoweb.cz doporučuje psychotesty:

Test emoční inteligence
Dokážete komunikovat s druhými, umíte správně odhadnout, jak se cítí? Vládnete svým emocím nebo ony ovládají vás?


Test typů a poruch osobnosti
Jaké je celkové zaměření vaší osobnosti? Nemáte některé vlastnosti příliš silně nebo naopak příliš slabě vyvinuté?


Test psychických poruch
Dělá vám starosti vaše psychika? Chcete pomoci odhadnout, jak jste na tom s duševním zdravím?


Sociální test osobnosti
Jaké máte předpoklady pro kvalitní a trvalé vztahy s druhými lidmi? Umíte je vytvářet a dokážete si druhé udržet?


Test profesní orientace
Na jakou školu nebo práci se hodíte? S jakou profesí ladí vaše osobnost?


Test výkonu a motivace
Snažíte se, ale výsledky se nedostavují? Co vám brání v úspěchu a výkonu?


Test paměti
Jak funguje vaše paměť? Jak dobří jste v zapamatování a vybavení?


Test mentální výkonnosti
Myslí vám to pružně, rychle a bezchybně? Neselháváte v pozornosti? Necháte se snadno rozhodit?


Základní test osobnosti
Jaký je základ vaší osobnosti? O co se můžete opřít a co vám naopak komplikuje život?
 
 

© psychoweb.cz 2009-2017 Všechna práva vyhrazena. Jakékoli kopírování, další zveřejňování a šíření jakýchkoli textů, obrázků, fotografií, zdrojových kódů nebo jiných částí webu je bez písemného souhlasu zakázáno. Kontakt | Reklama | Podmínky použití | Seznam literatury      

Doporučujeme weby: Partneři | Deprese | Schizofrenie | Sebevražda | Psychotesty | Angličtina | Hypnóza | Test paměti a IQ v akci | Psychologie barev | Syndrom vyhoření | Psychotesty pro řidiče |
Psychotesty k policii | Psychologie - poradna | Nevěra | Seznam psychologů | Relaxace ke stažení | Testy a psychotesty | Test partnerského vztahu | Jak se zbavit úzkosti a deprese | Kurzy psychologie online | Psychoterapie | Přijímačky na psychologii | SEO webu sledují SEO nástroje.cz |