Sociální fobie

:: Co to je?

Sociální fobie je překvapivě hodně rozšířený problém – ve formě, která by zasloužila řešit, se týká 10% lidí (podle některých výzkumů je to až 15%). Je to neurotická, resp. úzkostná porucha, které se projevuje v sociálních situacích, tj. při kontaktu s dalšími lidmi. Většinou se rozvíjí během dětství a dospívání a není-li řešena, přetrvává obvykle celý život. Tak, jako u jiných neuróz, ani zde není jednoznačná příčina. Existuje určitá zděděná dispozice, která se vlivem životních zkušeností může aktivovat a projevit jako sociální fobie.


::
Příznaky sociální fobie
Test psychických poruch online

Člověk trpící sociální fobií se bojí, že jej ostatní pozorují a hodnotí, že se ztrapní, zesměšní nebo se mu něco nepodaří. Časté problémové situace jsou tyto: mluvení před ostatními lidmi, jedení, telefonování, provádění nějaké činnosti (např. práce nebo sport), psaní nebo použití veřejného záchodu. Tak, jako u jiných fobií, je i zde typické vyhýbavé chování – a protože úzkost je pociťována v mezilidském kontaktu, omezuje postižený právě styk s dalšími lidmi nebo vykonávání určitých činností.

V popsaných situacích prožívá člověk úzkost a její tělesné koreláty (bušení srdce, návaly horka nebo zimy, problémy s dýcháním, zažíváním, tiky, třes aj.).


:: Kdo už je neurotik a kdo ještě ne?

 Jisté potíže s činnostmi na veřejnosti má alespoň někdy naprostá většina lidí. Ovšem zdravý člověk nepociťuje tak masivní úzkost, aby ze situace odešel nebo se jí předem vyhnul. Vezměme jako příklad pohovor s uchazečem o zaměstnání: Dokonalý člověk vnímá určitou nervozitu a napětí, což mu však pomůže v podání lepšího výkonu (je nažhavený, motivovaný). Průměrný člověk není moc nadšený, ale nějak to zvládne. Neurotik v lepším případě rudne, špitá a chvěje se; v horším případě ze sebe nedostane ani slovo nebo k pohovoru pro jistotu vůbec nepřijde.

Měřítkem této poruchy je to, zda člověku jeho potíže brání v normálním životě.

:: K čemu směřuje sociální fobik?

Důsledkem bývá určitá míra sociální izolace a rovněž takový člověk nemůže využívat svůj potenciál. Proto obvykle nedosáhne svého maxima ani ve vzdělání, ani v profesním uplatnění. Mnoho sociálních fobiků také nikdy nezaloží rodinu a celkově je kvalita jejich života významně snížená.

U sociální fobie se často setkáváme se sebevraždami a nijak vzácné nejsou ani závislosti, zejména na alkoholu. Fobik zjistí, že se dvou třech skleničkách cítí líp, že je schopen společensky zafungovat a cesta k nadměrnému užívání až závislosti je naznačena.

:: Léčba sociální fobie

Sociální fobie se lze zbavit nejlépe kombinací psychofarmak (léků) a psychoterapie. Z léků se obvykle předepisují antidepresiva nebo anxiolytika, při slabších formách můžete vyzkoušet i bylinky (pokud se vám nechce hledat po loukách, tak tyto a podobné přípravky na deprese a stres najdete v lékárnách). Během psychoterapie (nejlépe skupinové) se člověk učí zvládat podmínky mezilidského kontaktu. Postupuje se od nejjednodušších potíží k těm komplikovanějším. Metodou volby je kognitivně-behaviorální terapie. Většina léčených jedinců se své sociální fobie zbaví.

TIPY:

:: Relaxace ke stažení v mp3
Relaxační nahrávky pro pomoc s uvolněním a proti různým potížím (úzkost, nespavost, prokrastinace)

:: Online kurzy proti úzkosti a depresi
Unikátní možnost, jak se seznámit s tím nejúčinnějším z psychologie, z pohodlí svého domova, zcela anonymně a důvěrně.

:: Psychologické testy online
Kvalitní a uznávané testy osobnosti, duševních poruch a pracovních předpokladů. Testy se procházejí zdarma a za výsledek se pak platí pár desetikorun pomocí sms zprávy.

test duševních poruch