Úzkostně depresivní syndrom (porucha)

Úzkostně depresivní syndrom je označení pro skupinu příznaků, které jsou typické jak pro úzkostnou, tak pro depresivní poruchu. Zpravidla jedna z těchto poruch byla první a druhá se vyvinula následně jakožto komorbidní (související). U člověka s některou z úzkostných poruch může být deprese spuštěna opakovanými nepříjemnými prožitky úzkosti; u depresivního jedince mohou vyvolat úzkost stavy beznaděje a obavy z dalších výkyvů nálady směrem dolů. 
Online test psychických poruch

Při kombinaci úzkostí a deprese hrozí větší riziko sebevraždy, relapsu (návratu poruchy) a rovněž prognóza je o něco méně optimistická, než když člověk trpí pouze jednou ze zmíněných poruch.

Příčina této smíšené poruchy může být situačního typu – pak jde o reakci na nějakou obtížně zpracovatelnou událost, nebo se jedná o geneticky disponovaného (zranitelného) jedince, u něhož se porucha vyvinula vlivem životní historie a na tomto základě.

:: Léčba úzkostně depresivního syndromu

Léčí se zpravidla antidepresivy, někdy za podpory anxiolytik (léky proti úzkosti) a vhodným doplňkem je některá z forem psychologické pomoci.

test duševních poruch